29/06/2022
SKG Sonics 22 12 13 15 - 62 -
Salonica Old Stars 17 4 7 13 - 41 -

Το ήθελαν παραπάνω οι SKG Sonics!

Σε ένα στο οποίο και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά δισταχτικές αλλά χαρίζοντας μας απίστευτες στιγμές οι SKG Sonics κατάφεραν να πάρουν την νίκη απέναντι στους Salonica Old Stars με σκορ 62-41.

Το πρώτο δεκάλεπτο θα χαρακτηριστεί κυρίως από την ευστοχία και την αποτελεσματικότητα των Sonics οι οποίοι θα μπορέσουν να πετύχουν 22 πόντους μόλις στην πρώτη περίοδο από τις προσπάθειες όλων των παιχτών και συγκεκριμένα του Γιώγιου που από νωρίς δείχνει τις δυνατότητές του στο ποστ.

Η συνέχεια θα είναι αρκετά φτωχή και για τις δύο ομάδες καθώς από την μια οι Sonics αν και θα χαλαρώσουν τον ρυθμό τους θα βρουν τις λύσεις και θα κρατήσουν την διαφορά και από την άλλη , οι Old Stars με βάση τα αρκετά άστοχα σουτ θα περιοριστούν μόνο στους 4 πόντους οι οποίοι τους έβαλαν σε πολύ δύσκολη θέση.

Η τρίτη περίοδος θα συνεχίσει με τους SKG Sonics να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο και τον Τρύφων να μπαίνει στην εξίσωση με τα mid range σουτ του και οι Salonica Old Stars για ακόμα μια φορά να μην μπορούν να βρουν πέρα από κάποια καλάθια του Αλεξιάδη , κάτι που τους έβγαλε εκτός παιχνιδιού.

Πλέον στην τέταρτη περίοδο οι Old Stars θα χρειαζόντουσαν να καταβάλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες για να γυρίσει το ματς κάτι που εν μέρη προσπάθησαν να το κάνουν αλλά δεν θα τα καταφέρουν χάρης στα πολλά φάουλ αλλά και οι πολλές χαμένες επιθέσεις , έτσι η νίκη θα πάει στους SKG Sonics με τελικό σκορ 62-41.

MVP του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Γιώγιος ο οποίος πέτυχε double double με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ενώ από την άλλη πλευρά και για την ομάδα των Old Stars άξιος αναφοράς είναι ο Νάσος Αλεξιάδης ο οποίος πραγματοποίησε μια φοβερή εμφάνιση με 26 πόντους και 20 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Κωνσταντινίδης 8 , Τρύφων 12 , Μπέντης , Καποδίστριας 2 , Γιώγιος 19 , Κολέρδας 5 , Συρόπουλος 11 (1) , Σιβένας 5 (1)

Salonica Old Stars: Λαθουράκης , Μωυσάκος 5 (1) , Κατρανάς 2 , Κολλίνης , Αλεξιάδης 26 , Βλάχος 8