22/06/2020
Milwaukee Sucks 9 20 15 18 - 62 -
Black Mamba 9 11 16 23 - 49 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Milwaukee Sucks!

Για την 18η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League οι Milwaukee Sucks (9-9) υποδέχθηκαν στο Athens Sports Hall τους Black Mamba (13-2) με τους πρώτους να παρατάσσονται με μόλις έξι παίκτες & να υποχρεώνουν τους αντιπάλους τους στην μόλις τρίτη φετινή τους ήττα μετά από έναν αγώνα με αρκετά καλό ρυθμό !

Απόλυτη ισορροπία είχαμε στα πρώτα δέκα λεπτά. Οι γηπεδούχοι με άξονα τον Τσίνα (4) και τους Γανέλη (3) και Οικονόμου συνάντησαν θεματάκια από τον Χιμντάν (3) με τα επιθετικά του ριμπάουντ ενώ οι λοιποί Mamba  ήταν άστοχοι (Λουκόπουλος , Δερμιτζόγλου και Μπολοτάκης από ένα καλάθι) , το τέμπο δεν ήταν τόσο γοργό με το σκορ να είναι στο 9-9.

Αυτό άλλαξε άρδην με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Το συγκρότημα του Ροϊδόπουλου πυροβολούσε αδιακρίτως από τα 6.75 με τους Οικονόμου (7), Σαμιωτάκη (6) & Γκολφινόπουλο (3) την ώρα που ο Τσίνας(4) έτρεχε την ομάδα & με ένα αρχικό 8-0  οικοδόμησε διαφορές πέριξ των δέκα πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια του, βρίσκοντας μικρή αντίσταση από τους Λουκόπουλο (4) & Δερμιτζόγλου (3) πηγαίνοντας στο ημίχρονο με ένα πολύτιμο +9 (29-20).

Δεν άλλαξε κάτι μετά την ανάπαυλα με τα παιδιά του Milwaukee όχι μόνο να συντηρούν αλλά και να αυξάνουν το προβάδισμα τους κατά το πρώτο πεντάλεπτο με το τρίο Οικονόμου (6), Σαμιωτάκη (5) & Τσίνα (4) ως το +14 (35-21) ενώ η ομάδα του Μπασδάνη συνήλθε κάπως στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου με τον Μπολοτάκη (6), τους Χιμντάν-Λουκόπουλο (από 4π) & τον Λιανό (2) ολοκληρώνοντας την στο -8 (44-36).

Προσπάθησε μάλιστα να επανέλθει και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον ορεξάτο Λιανό (4) και τον Λουκόπουλο (3) αλλά ο τελευταίος τραυματίστηκε με το σκορ στους έξι πόντους (51-45), ήρθαν στο κατόπι κι οι βόμβες τριών πόντων τόσο του Δρακόπουλου ( με αφιέρωση στην εξέδρα) όσο & του Γκολφινόπουλου που μαζί με τους Τσίνα (5) & Οικονόμου (4) σφράγισαν τη δίκαιη επικράτηση τους με 62-49 παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για τον πρώτο γύρο !

Η ομαδική στατιστική καθρεπτίζει την απόδοση των ομάδων στο γήπεδο. Οι νικητές υπερείχαν σχεδόν σε όλα. Σε ποσοστά ευστοχίας (37-26 % εντός πεδιάς, 28-9% από το τρίποντο, 50-45% σε βολές), στα ριμπάουντ (από 45-43), είχαν υπερδιπλάσια δημιουργία (13-6 ασίστ), παραπάνω κλεψίματα (8-6), μόλις ένα περισσότερο λάθος (13-12) και λιγότερα κοψίματα (1-3).

Mvp τους αλλά και του αγώνα ο Τόλης Σαμιωτάκης με πολύπλευρη προσφορά & double double (14π, 3/5 τρίποντα, 11ρ, 3ασ, 1κλ, 1κοψ & 4 λάθη), ενώ καλύτερος για τους αντιπάλους τους ο Αλέξανδρος Χιμντάν, επίσης με double figures (11π, 13ρ, 1κλ & 1 λαθάκι) .

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος):,Τσίνας17( 8ρ), Δρακόπουλος 3(1),Σαμιωτάκης 14(3), Γανέλης 7(10ρ), Οικονόμου 15(1), Γκολφινόπουλος 6(2)

Black Mamba (Μπασδάνης) : Λουκόπουλος 13(1),Λιανός 6, Μαρίτσας, Μπολωτάκης 12, Κουτετές , Δερμιτζόγλου 7(1), Χιμντάν 11

Τι μας άρεσε :  Η ψυχωμένη εμφάνιση των Sucks μετά το πρώτο δεκάλεπτο με όμορφο basket, καλές συνεργασίες και μεγάλα σουτ.

Τι δεν μας άρεσε :  Μπορεί να είχαν δύο σημαντικές απουσίες οι Black Mamba ωστόσο δεν κατάφεραν να αποδώσουν στα στάνταρ που μας είχαν συνηθίσει με απογοητευτικά ποσοστά στο μακρινό σουτ (2/22).