10/05/2022
Space Jam 9 4 3 9 - 25 -
Intercity BC 12 13 16 6 - 47 -

Το ήθελε και το πήρε η Intercity!

Την τρίτη θέση στον έκτο όμιλο της Development 2 League πήρε η Intercity, η οποία κέρδισε την Space Jam με 47-25 στο κλειστό του Κολωνού.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η Intercity μπήκε στο παρκέ πιο αποφασισμένη αφού ήθελε διακαώς το ματς. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν με 12-9 με τους Αντώνιου και Φιλίνη να βάζουν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Για την Space Jam 5 πόντους έβαλε ο Γεράσιμος Μαυροσκότης.

Ακόμα καλύτερο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο για την Intercity, η οποία είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Με τρομερή άμυνα, αλλά και σωστές συνεργασίες στην επίθεση έτρεξε ένα νέο επιμέρους 13-4 σερί και προηγήθηκε με 12, 25-13 με τον Δημήτρη Σταυρόπουλο να βάζει 4 πόντους. Για την Space Jam από 2 πόντους έβαλαν Καφετζόπουλος και Γιακουμής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πρακτικά τελείωσε το παιχνίδι. Η Ιntercity με τους Νικολάου και Σταματόπουλο να τρέχουν το γήπεδο, όχι μόνο διατήρησε την διαφορά που είχε, αλλά την αύξησε στους 25, 41-16. Αντωνίου από την μία με 6 πόντους και Καφετζόπουλος από τη