21/10/2023
Capital Con-Trolls 13 11 10 15 - 49 -
Chicago Hulks 12 12 9 20 - 53 -

Το ήθελαν και το πήραν οι Chulks!

Ήταν ένα παιχνίδι που παρά το χαμηλό του σκορ ήταν τρομερά ποιοτικό, τρομερά αμφίρροπο και ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο! Οι Chicago Hulks επικράτησαν με 49-53 καθώς... τούμπαραν το παιχνίδι απέναντι στους Capital Con-Trolls, στο ΣΕΦ!

Τρομερό ξεκίνημα, καθώς και οι δύο παρέες δεν είχαν σκοπιμότητες και μπήκαν να παίξουν απλό και γρήγορο μπάσκετ, με ρυθμό! Ο Παπαγιάννης και ο Σουκοβέλος από τους Chicago Hulks και ο Λυκογιάννης από Capital Con-Trolls ήταν οι παίκτες που τράβηξαν τα... βλέμματα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-12 για Capital. Με τον Καραμπίνο να μπαίνει στο παρκέ και να σκοράρει, οι φιλοξενούμενοι πήραν... ανάσα επιθετικά και βρέθηκαν μπροστά με 15-21 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τους "λευκούς" να δυσκολεύονται στην αντίπερα όχθη και να χάνουν το ρυθμό τους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-24.

Παρά το χαμηλό σκορ, το παιχνίδι ήταν πολύ όμορφο και η ενέργεια του Κούτρη κρατούσε μπροστά τους "κόκκινους", με τον Καραμπίνο σταθερά αποδοτικό. Αυτό κράτησε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Γούλα από πλευράς Capital να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για την ανατροπή, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-33 για την παρέα του Μαρζάβα! Οι Hulks το ήθελαν πολύ! Το πάλεψαν και το πήραν!! Το πάθος του Σουκοβέλου ξεχώρισε και η γενική εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν καλύτερη στο τέλος, με το τελικό σκορ στον πίνακα να είναι το 49-53 υπέρ τους!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σουκοβέλος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από τους Capital ξεχώρισε ο Γιάννης Πατρός με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/46 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 11/19 βολές, 45 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/38 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 9/16 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 19 λάθη.