07/01/2024
Couvaliers 5 5 19 19 - 48 -
Hurricanes 9 14 20 13 - 56 -

Το ήθελαν και το πήραν οι Hurricanes!

Στην πρεμιέρα τους για τον δεύτερο γύρο και το 2024, οι Hurricanes B.C., αν και έχασαν νωρίς τον έναν ψηλό τους, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, άντεξαν στην πίεση και πήραν τη ρεβάνς απέναντι στους Couvaliers!

Μουδιασμένα ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τον Χριστοδούλου να σκοράρει από μακριά για τους Couvaliers και τον Ιωαννίδη να προσθέτει γρήγορα γρήγορα τέσσερις πόντους στη συλλογή του από κοντά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από την αρχή τα ηνία του ματς και με το τρίποντο του Περσίτσα, απέκτησαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 5-9, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανώτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τον Περσίτσα, τον Ιωαννίδη και τον Ρούπα με δύο πόντους να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, βάζοντας έτσι την ομάδα τους μπροστά με συν επτά, με δύο λεπτά να απομένουν στο ρολόι, 10-17. Περσίτσας και Βασιλειάδης με δύο τρίποντα μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα και έστειλαν τη διαφορά στο +13 για τους Hurricanes, 10-23, παρά τους πέντε πόντους του Μπινιάκου.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Ιωαννίδης συνέχισε να σκοράρει από το πεδίο δράσης του (6π), δίνοντας έτσι προβάδισμα 15 πόντων στους Hurricanes. Kαζάνης (3π) και Χριστοδούλου (4π) τράβηξαν επιθετικά το κουπί για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αν και βελτίωσαν πολύ την εικόνα τους, δεχόμενοι ακόμα επτά πόντους από τον Περσίτσα, τελείωσαν και το τρίτο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ, 29-43.

Με ένα 11-4 σερί ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο οι Couvaliers, οι οποίοι αυξάνοντας την ένταση και βρίσκοντας σκορ δια χειρός Βγόντζα και Μπινιάκου, μείωσαν ακόμα και στους δύο! Οι Hurricanes διατήρησαν την ψυχραιμία τους και εκμεταλλευόμενοι τους τέσσερις πόντους του Ιωαννίδη, έφυγαν από το Athens Sports Hall με το τέταρτο ροζ φύλλο για φέτος, επικρατώντας με 48-56.

Betsson MVP για τους Hurricanes αναδείχτηκε ο Πάρης Ιωαννίδης με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασιστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Couvaliers ξεχώρισε ο Βασίλης «under 5,5» Χριστοδούλου με 10 πόντους 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13/42 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 7/15 βολές, 43 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 14 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/31 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 13/20 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα και 14 λάθη.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 6, Βγόντζας 10, Καζάνης 3, Μπινιάκου 13, Πολίτης 4, Σοκολάκης 2, Τσιρδήμος, Χριστοδούλου 10.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Βασιλειάδης 3, Βλάχος, Ιωαννίδης 18, Λατίφης 9, Μακρής, Περσίτσας 17, Ρούπας 9.

Τι μας άρεσε: Η πολύ βελτιωμένη εικόνα που εμφάνισαν οι Couvaliers από το ημίχρονο και μετα και η ψυχραιμία των νικητών!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Βλάχου. Περαστικά Νικόλα!