16/01/2020
Athens Crips 15 14 18 15 - 62 -
Αμφιδέξιοι 8 14 15 15 - 52 -

To ήθελαν περισσότερο οι Athens Crips!

Οι Athens Crips παίζοντας από την αρχή με το μαχαίρι στα δόντια, πήραν μια σημαντική νίκη με 62-52 κόντρα στους Αμφιδέξιους.

Από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Παπαδόπουλου, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, προηγήθηκε με 15-8, έχοντας σε καλή μέρα τους Γκουγκούση και Σμυρλή, που σημείωσαν 7 και 4 πόντους αντίστοιχα. Για τους Αμφιδέξιους, που είχαν κολλήσει επιθετικά, από 3 πόντους έβαλαν οι Στουρνάρας και Τάλαρος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους Crips, να διαχειρίζονται το προβάδισμα που είχαν. Βέβαια, σε αυτή την περίοδο, η επιθετική συγκομιδή των ομάδων ήταν καλύτερη και είδαμε λίγο πιο όμορφο μπάσκετ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-22 υπέρ των Crips. Κουγιουμτζόπουλος από την μία με 4 πόντους και Τάλαρος από την άλλη με 7 πόντους, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Crips, συνέχισαν να είναι συγκεντρωμένοι και ουσιαστικοί. Με τον Γιηουρτάκη να παίρνει το όπλο του και να λεηλατεί το αντίπαλο καλάθι με 7 πόντους, οι Crips πήραν διψήφια διαφορά και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο συν 10, 47-37. Για τους «ροσονέρι», 6 πόντους σημείωσε ο Κανελλόπουλος, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Τάλαρος και Μακρής.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι αντέδρασαν και μείωσαν μέχρι και στους 4 πόντους, 56-52. Ωστόσο, οι Athens Crips, με τις βολές του Σμυρλή, αλλά και με ένα μεγάλο τρίποντο του Γκουγκούση, πήραν μια σημαντική νίκη με 62-52 και πήραν σπουδαία βαθμολογική ανάσα. Για τους Αμφιδέξιους, ο συγκινητικός Τάλαρος σημείωσε 13 πόντους.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 27/68 εντός πεδιάς, 4/12 τρίποντα και 4/11 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Αμφιδέξιοι είχαν 20/56 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 9/13 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 18 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος 6, Γκουγκούσης 22, Σαλπέας 6, Παπαδόπουλος, Σμυρλής 11, Λάντζας 4, Μαρακάκης 2, Γιγουρτάκης 11.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Καννελόπουλος 10, Μακρής 5, Τάλαρος 27, Στουρνάρας 6, Δεμέστιχας, Τζαβέλας 4.

Τι μας άρεσε: Η ψυχή που έβγαλαν οι Athens Crips!

Τι δεν μας άρεσε: Οι απουσίες των Αμφιδέξιων!