20/02/2023
Beerokoillers 19 11 15 20 - 65 -
Fast Break 7 12 11 18 - 48 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Beerokoillers!

Πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη στην υπόθεση παραμονή πέτυχαν το βράδυ της Δευτέρας οι Beerokoillers, σε ένα παιχνίδι που έβγαλαν πολλή ενέργεια, μεγάλη διάθεση και αρκετούς πρωταγωνιστές , επικρατώντας εύκολα απέναντι στους αγνώριστους Fast Break με 65 – 48.

Οι Beerokoillers έκαναν εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά άστοχα τρίποντα των Fast Break και με απόλυτο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Κεφαλά με 14 πόντους, κρατούσαν προβάδισμα με 19-7. Στην φτωχή συγκομιδή των Break, από 2 πόντους πέτυχαν οι Τσάφος, Ηλιάδης και Γκίκας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν μοιρασμένο μεταξύ των δύο ομάδων που είχαν από ένα καλό πεντάλεπτο, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 30 – 19 υπέρ των Beerokoillers. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ξεκίνημα, έβρισκαν συνεχόμενες λύσεις με Νεοφύτου(4), Μανδηλαρά και Καπελλέ, στέλνοντας την διαφορά στους 16. Οι Break αντέδρασαν μετά τα μισά, βρήκαν σκορ με 4 του Τσάφου, τρίποντο του Μπουλαξή και καλάθι του Τζιτζικαλάκη, μειώνοντας σε 30 – 19, στο τέλος του πρώτου μισού του παιχνιδιού.

Οι Break φάνηκαν να μπαίνουν στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Τσάφο με 5 και Ηλιάδη με 4, μείωσαν το σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια με τον Κοσμαδάκη(2) και τον Μανδηλαρά να προσφέρει σε όλους τους τομείς με ένα τριποντάκι επίσης , έστειλαν την διαφορά στο + 15.

Στο τέταρτο και απολαυστικό από σκορ και θέαμα δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του Καπελλέ να πάρει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους Beerokoillers με 8 πόντους και με τον Κοσμαδάκη να συνεχίζει να δημιουργεί και έξι ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ολοκλήρωσαν την καλή τους εμφάνιση με νίκη 65 – 48. Για τους Break που ήταν εύστοχοι μπροστά αλλά τα έτρωγαν πίσω, ο Γκίκας ήταν ο πρώτος σκόρερ με 6 πόντους με Γκιουλιστάνη και Παπανδρέου να ακολουθούν από κοντά με 4, χωρίς όμως να αλλάξουν την μοίρα της ομάδας τους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευθύμιος Τσάφος με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ ,1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Beerokoillers είχαν 18 / 40 δίποντα, 8 / 30 τρίποντα, 5 / 7 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Break είχαν 16 / 38 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Beerokoillers(Μανδηλαράς): 19, Κατσίκης 5, Κεφαλάς 18, Κοσμαδάκης 10(9ρ.- 10 ασίστ), Λιάγκος 2, Μανδηλαράς 6(7ρ.), Νεοφύτου 12(10ρ.), Ψαλτόπουλος.

Fast Break(Μανδηλαράς): Γκίκας 7, Γκιουλιστάνης 9, Ηλιάδης 7, Μπουλαξής 5, Ντέκας, Παπανδρέου 5, Τζιτζικαλάκης 2, Τσάφος 11, Ωραιόπουλος 2(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο πάρε-βάλε Κοσμαδάκης και οι πολύ πρωταγωνιστές που έβγαλαν οι νικητές.