08/10/2019
Renegades BC 19 13 16 13 - 61 -
Iron Maidan 12 17 16 11 - 56 -

Το ήθελαν πιο πολύ οι Renegades!

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν πιο συγκεντρωμένοι, είχαν θέση οδηγού σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ανεβοκατέβαζαν τη διαφορά τους, αλλά δεν έχασαν τελικά καθόλου το προβάδισμα από την πίεση των Iron Maidan και έτσι έμειναν οι μόνοι αήττητοι στον 18ο όμιλο του Basketaki Cup (2-0), υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στην πρώτη τους ήττα (2-1).

Μπορεί το φαβορί να ήταν οι «Μαϊντανοί», όμως οι «πιτσιρικάδες» βάλθηκαν από νωρίς να αποδείξουν ότι έχουν… άγριες διαθέσεις φέτος και οι Κολοτούρος, Σαμπατακάκης, Ζησιμόπουλος, Κωνσταντινίδης τους έβαλαν μπροστά μετά το πεντάλεπτο (8-8 στο 5’), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 19-12, έχοντας από την άλλη τους Μίμη Μακρή, Ζηρίνη να είναι σε καλύτερη κατάσταση από τους υπόλοιπους φιλοξενούμενους.

Τα τρίποντα από Κίσσα, Άρη Μακρή και τα καλάθια από Παληγιάννη, Μίμη έφεραν τους Iron ξανά στην ισοφάριση στη δεύτερη περίοδο (25-25 στο 15’, 27-27 στο 17’), αλλά οι «Ρένεγκέιντζ» βρήκαν τρόπο να πάρουν ξανά το προβάδισμα, με τους Μητρόπουλο, Ζησιμόπουλο, Σαμπατακάκη, Ζουμπουρλή και Κολοτούρο να κάνουν το 32-29 στο ημίχρονο.

Η ταχύτητα του «Flash» Κολοτούρου και η αποτελεσματικότητα των «Σάμπα», Ζησιμόπουλου έδωσαν απόσταση 11 πόντων στους «ασπρόμαυρους» στο τρίτο δεκάλεπτο (43-32 στο 25’), όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν και οι Παληγιάννης, Γεωργακόπουλος, Κίσσας μείωσαν πάλι στους τρεις πόντους με τη λήξη του 30ου λεπτού (48-45).

Το σκορ ήταν κοντά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους πιτσιρικάδες να ζορίζονται μεν, αλλά να αντέχουν στην πίεση των Maidan, αφού οι Σαμπατακάκης, Μητρόπουλος και Αληζιώτης φρόντισαν να σκοράρουν όσο χρειαζόταν για να μείνει το υπέρ τους αποτέλεσμα (61-56), ενώ οι Ζηρίνης, Παληγιάννης και Φωτεινάκης ήταν αυτοί που προσπάθησαν να ξαναβάλουν στο ματς του «Μαϊντανούς», χωρίς να το καταφέρουν.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Στέφανος Σαμπατακάκης με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους Iron ξεχώρισε ο Νίκος Παληγιάννης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Συνολικά οι «ασπρόμαυροι» είχαν 20/42 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 15/27 βολές, 47 ριμπάουντ (10-37), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «πράσινους» να τελειώνουν το ματς με 15/39 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 14/30 βολές, 37 ριμπάουντ (7-30), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

The Renegades (Ευσταθίου): Σαμπατακάκης 24 (1), Κολοτούρος 12 (1), Μητρόπουλος 8, Ζησιμόπουλος 8, Κωνσταντινίδης 4, Ζουμπουρλής 3, Σταυρίδης 1, Αληζιώτης 1, Σκαπετοράχης (έδωσε μια ασίστ τουλάχιστον)

Iron Maidan (Μ. Μακρής): Παληγιάννης 16, Μ. Μακρής 10, Γεωργακόπουλος 9, Α. Μακρής 6 (1), Ζηρίνης 6, Φωτεινάκης 3 (1), Δέλλιος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η αποφασιστικότητα των «Ρένεγκεϊντζ» και το πάθος τους για να μείνουν αήττητοι και να προχωρήσουν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, αφού θέλουν να βρουν μπροστά τους την Aguanile!