27/12/2022
Brazzerzz Beachterzz 13 15 15 14 - 57 -
Hoopers BC 13 15 12 21 - 61 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Hoopers!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου οι Hoopers, καθώς για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Brazzerzz Beachterzz με 57-61!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-13! Για τους γηπεδούχους 5 πόντους είχε ο Δημητριάδης και από 3 οι Δριβάκος - Χαΐτος, ενώ για τους Hoopers από 4 πόντους πέτυχαν οι Μπίθας, Ματθαίος και Λιαράκος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο και σαν αποτέλεσμα αυτού, οι δύο μονομάχοι πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 28-28. Ο Πολυχρονόπουλος με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Brazzerzz Beachterzz στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ για τους φιλοξενούμενους 6 πόντους είχε ο Λιόκας και 5 ο Γκανής.

Με ακόμη 7 πόντους του Γκανή και 3 του Ματθαίου, οι οράνιε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρέθηκαν στο +4, 33-37. Στη συνέχεια της περιόδου ανέβασε δράση ο Πολυχρονόπουλος και με 8 δικούς του πόντους, έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με 43-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hoopers, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 50-42, κατάφεραν με δράστες στην επίθεση τους Λιόκα, Γκανή, Λιαράκο και Ματθαίο να φέρουν τούμπα το ματς και να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 57-61. Η αποβολή του Χαΐτου ήταν αυτή που επηρέασε αρκετά τους Brazzerzz Beachterzz στο φινάλε, με τον Πολυχρονόπουλο να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να σώσει την παρτίδα, ωστόσο οι 10 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 19/48 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/18 βολές, 19/43 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Brazzerzz Beachterzz ο Πολυχρονόπουλος με 27 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 9/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Hoopers ο Λιόκας με 18 πόντους, έχοντας 6/8 βολές και 6/12 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Πολυχρονόπουλος 27 (1), Δριβάκος 6, Ευσταθόπουλος 5, Βγενόπουλος, Δημητριάδης 12 (2), Καλαϊτζής, Χαΐτος 7

Hoopers (Τσεκούρας): Λιόκας 18, Τσεκούρας, Γκανής 16 (3), Λιαράκος 10, Γιαννίμπας 2, Ματθαίος 11, Μπίθας 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Hoopers στα τελευταία λεπτά!