21/03/2023
Hellenic Energy 14 20 23 16 - 73 -
Chicken Nuggets 16 11 18 9 - 54 -

Το ήθελαν περισσότερο τα ΕΛ.ΠΕ!

Δεύτερη συνεχόμενη και έβδομη συνολικά νίκη για τα ΕΛ.ΠΕ. στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισαν τους Chicken Nuggets με 73-54 στο κλειστό του ΣΕΦ και βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Chicken Nuggets να προηγούνται με 14-16, χάρη σε 7 πόντους του Μουχλιανίτη και τρίποντα των Καρακαϊδού - Βασίλη Ανδριόπουλου. Ο Καλαρίδης με 6 πόντους και ο Κατζέλης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 5 πόντους του Σκαρπέλη, 4 του Κατζέλη, 4 του Γιαννίμπα και τρίποντο του Θεάκου, τα ΕΛ.ΠΕ. πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 34-27. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Καρακαϊδός και Μουχλιανίτης με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πέτρου είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 11 συνεχόμενους πόντους του Σκαρπέλη, 7 του Κατζέλη και τρίποντο του Θεάκου, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 57-45! Για την παρέα του Άγγελου Ανδριόπουλου στο τρίτο δεκάλεπτο από 6 πόντους είχαν οι Καρακαϊδός και Κόρδας, ενώ 4 πρόσθεσε ο Μουχλιανίτης. Σκορ τρίτης περιόδου 57-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΕΛ.ΠΕ. δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Καλαρίδη, Διακουμή και Σκαρπέλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-54! Για τους κίτρινους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καρακαϊδός και Μουχλιανίτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 23/55 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 14/33 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Betsson mvp των ΕΛ.ΠΕ. ο Καλαρίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 7/12 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Chicken Nuggets ο Καρακαϊδός με 22 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 5/12 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, είχε 4 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

ΕΛ.ΠΕ. (Πέτρου): Γιαννίμπας 5, Κατζέλης 16 (1), Τζουβάλας, Διακουμής 8 (2), Στάθης 2, Θεάκος 8 (2), Σκαρπέλης 18 (1), Καλαρίδης 16

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Α.): Καρακαϊδός 22 (2), Καλαντζής 3, Παππάς, Μουχλιανίτης 18 (1), Κορδάς 8 (1), Ανδριόπουλος Β. 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους τα ΕΛ.ΠΕ.!