13/04/2024
Παντοφλίνοι BC 14 12 13 14 - 53 -
Alley Ωχ 8 12 4 11 - 35 -

Το καλύτερο ξεκίνημα για τους Παντοφλίνους!

Oι Παντοφλίνοι έδειξαν πιο έτοιμοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς (12-2). Οι Alley Ωχ, δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι και μείωσαν με την λήξη του δεκαλέπτου σε 14-8 με καλάθι του Γενάρη.

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να στηρίζονται επιθετικά στους Παπακωνσταντίνου, Μιχαήλ και Αλέξανδρο Ιωάννου. Για τους φιλοξενούμενους το δίδυμο Βάρδας-Γενάρης ήταν αυτό που έδινε πόντους στην ομάδα τους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Παντοφλίνοι ανέβασαν την πίεσή τους στην μπάλα, κάτι που οδήγησε τους Alley Ωχ σε αρκετά λάθη και εύκολα καλάθια για τους ίδιους. Με όπλο την καλή τους άμυνα οι γηπεδούχοι, με καλάθι του Μιχαήλ Ιωάννου,  πήραν διψήφια διαφορά (32-22) και δεν κοίταξαν πίσω. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-24.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Alley Ωχ να μην καταφέρνουν να πλησιάσουν στο σκορ και τους Παντοφλίνους να παίρνουν τελικά μια εύκολη σχετικά νίκη με σκορ 53-35.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Ιωάννου με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Γενάρης με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ.

Παντοφλίνοι (Δροσάτος): Ιωάννου Αλ. 6, Ιωάννου Μ. 12, Κωνσταντίνου 2, Κουταγιάρ 5, Παπακωνσταντίνου 18, Δροσάτος 10, Πιακουλάκης, Λυμουρας.

Alley Ωχ (Βάρδας): Κονδυλος 2, Πανταζής 2, Γενάρης 14, Ρετιτάγκος, Χριστοδούλου, Βάρδας 9, Νερούτσος 1, Τσούτσιος 7, Παππάς.

Τι μας άρεσε: Ο ενθουσιασμός για μπάσκετ και το καλό κλίμα από τις δύο ομάδες.