23/04/2023
Τα Βουνά Ath 19 12 18 12 - 61 -
Mandra Heat 10 19 8 12 - 49 -

Το καλύτερο το φύλαγαν για το τέλος ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΤΗ!

Κυριακή μεσημέρι στο κλειστό της Basketaki Arena στην αυλαία της regular season της Development, ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΤΗ πραγματοποίησαν την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς όντας καλύτερα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έκαμψαν την αντίσταση της Mandra Heat με σκορ 61-49, αποχαιρετώντας την φετινή χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και ανανεώνοντας το ραντεβού με τη συμμετοχή τους στο Basketaki Summer League.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Ευθύμιο Γεωργίου με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Ευάγγελος Μώλος είχε 9 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ της Basketaki Arena με το μαχαίρι στο στόμα, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Χόντο, Γεωργίου, Δικαίο και  Χριστοδούλου να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 19–10. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν  σε κανένα χρονικό σημείο να βρούνε ρυθμό  στο παιχνίδι τους και είχαν ως πρώτους σκόρερ τους Ελευθεριάδη και Γιαννάκης με 3 πόντους έκαστος.

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς το κέρδισαν με επιμέρους 12–19. Ο Ελευθεριάδης σε αυτό το διάστημα πήρε το όπλο του έξω απ’ τη γραμμή των 6.75 και με 8 προσωπικούς πόντους αποτελέσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του στο διάστημα αυτό. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Γεωργίου πρόσθεσε ακόμα 8 πόντους στο ενεργητικό του. Το ημίχρονο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 31–29.

Τα βουνά επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμα, αλλά να αυξήσουν την διαφορά έναντι των αντιπάλων τους, με το πέρας της προτελευταία στροφής να τους βρίσκει εκ νέου σε θέση ισχύος με σκορ 49-37. Ο Διακαίος πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση με 6 πόντους παλμαρέ του, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χόντος(4π) και Γεωργίου(4π).

Στην τέταρτη περίοδο ΤΑ ΒΟΥΝΑ έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν να πάρουν τη νίκη, κράτησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και βρέθηκαν  στο τέλος του αγώνα να πανηγυρίζουν την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 61–49.

Οι Miami Heets είχαν 23/56 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 9/19 βολές, 55 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 15 κλεψίματα, 4 κλεψίματα και 7 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/24 δίποντα, 8/39 τρίποντα , 7/23 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη.

ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΤΗ(Φιλντίσης): Γεωργίου 22, Δικαίως 11, Κωνσταντίνου 4, Παναγιωτόπουλος, Ράλλης 2, Τουρλιούμης 2, Φιλντίσης 1, Χριστοδούλου 6, Χόντος 13.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Γιαννακής 6, Διιολέτης 9, Ελευθεριάδης 11, Μπιτζιλέκης 4, Μώλος 9, Τσιάβος, Τσιλιώνης 10.

Τι μας άρεσε: Η συνολική εμφάνιση των νικητών, καθώς είχαν τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!