12/11/2021
Skroutz 7 8 10 8 - 33 -
Varnava Hawks 24 6 9 24 - 63 -

Το καθάρισαν νωρίς οι Varnava Hawks!

Μια όμορφη αναμέτρηση παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Κολωνού, στην οποία είδαμε τους Skroutz και τους Varnava Hawks να διασταυρώνουν τα ξίφη τους και το αποτέλεσμα να είναι το 33-63 υπέρ των φιλοξενούμενων Hawks.

Με τον Κακογιαννάκη να είναι… σούπερ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αναλαμβάνοντας τις περισσότερες επιθέσεις των φιλοξενούμενων, η διαφορά άνοιξε νωρίς στο 2-13, με τους Skroutz να εμφανίζονται όχι τόσο κακοί δημιουργικά, όσο εκτελεστικά, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 7-24  υπέρ των Hawks.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου,  με τους Skroutz να σφίγγουν άμυνά τους και να αναγκάζουν τους Hawks σε λάθη, με τον Πούλη παράλληλα να βελτιώνεται και να βγαίνει μπροστά επιθετικά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 15-30.

Άστοχες οι δύο ομάδες με την επανέναρξη του παιχνιδιού, με τους Skrourz να έχουν σκοράρει ένα καλάθι με τον Φέτσιο (ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε όλο το δεκάλεπτο) και να μην μπορούν να εκμεταλλευτουν την περίοδο… ξηρασίας των Hawks, οι οποίοι ξύπνησαν και σκόραραν με Δρανδάκη, Μπούρα και Αντώνη Ψωμαδάκη, για το 25-39  τρίτης περιόδου.

Δεν τα παράτησαν οι Skroutz παρά την μεγάλη διαφορά, με τον Βαρβιτσιώτη ειδικά να παλεύει σε κάθε φάση, να σκοράρει και να είναι ένας από τους κύριους λόγους που ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, με την νίκη όμως να φτάνει στα χέρια των εξαιρετικών σε όλο το παιχνίδι Varnava Hawks, με 33-63.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πελοπίδας Κακογιαννάκης με 19 πόντους, 22 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Skroutz ξεχώρισε ο Νικόλαος Λεωνάκης με 2 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/54 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 7/13 βολές, 40 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/67 δίποντα, 4/31 τρίποντα, 5/16 βολές, 75 (!) ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη.

Skroutz (Πούλης): Πούλης 13, Καρανατσίδης 4, Βαρβιτσιώτης 6, Λεωνάκης 2 (14 ριμπ.), Φέτσιος 6, Παπαδάκης 2.

Varnava Hawks (Ψωμαδάκης):Μπούρας 6 (12 ριμπ.), Παπαδόπουλος Α. 4, Ψωμαδάκης Α. 4, Ψωμαδάκης Κ. 6, Κακογιαννάκης 19 (22 ριμπ.), Δρανδάκης 7, Μιστριώτης 13, Παπαδόπουλος Α. 4.

Τι μας άρεσε: Τα 98 (!!!) σουτ των Hawks!