03/02/2020
Peristeri Wardogs 15 13 6 4 - 38 -
Aballiers 12 14 22 18 - 66 -

Το καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Aballiers.

Μια εύκολη νίκη πέτυχαν οι Abaliers στο φαληρικό στάδιο επί των Peristeri Wardogs με 38-66 για την ενδέκατη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2. Για να φτάσουν όμως εκεί οι Abaliers έπρεπε να ανεβάσουν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι μαχητικοί Wardogs ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια του πρώτου, αν και μόλις πέντε.

Στην πρώτη περίοδο οι Wardogs έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και από εκεί βρήκαν και λύσεις στην επίθεση. Οι Abaliers ήταν πολύ άστοχοι από την γραμμή των 6,75 και η περίοδος βρήκε μπροστά τα Σκυλιά με 15-12. Καρακατσάνης με εφτά, Σοφός και Λάμπρου από τέσσερις για τους γηπεδούχους, ο Γραμματικός ξεχώρισε για τους Abaliers με έξι πόντους.
Με 0-7 σερί ξεκίνησαν την περίοδο οι Abaliers και πήραν προβάδισμα με 15-19. Οι Wardogs αντέδρασαν και αφού ισορρόπησαν το παιχνίδι, πέρασαν πάλι μπροστά και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με 28-26. Καρακατσάνης με εφτά καλύτερος των Wardogs, Γραμματικός και Τσαμπαλής είχαν από τέσσερις για τους άστοχους Abaliers.
Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Abaliers, καθώς με την εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου πέτυχαν 16 πόντους και δέχτηκαν μόνο δύο για να ανεβεί η διαφορά πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, 30-42 με 2'57” για το τέλος. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 34-48 υπέρ των Abaliers που είχαν τον Γραμματικό πρώτο σκόρερ με εφτά πόντους και από τέσσερις οι Τσαρτσάρας και Κρητικός. Για τους Wardogs από δύο οι Σοφός, Λάμπρου και Καρακατσάνης.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (34-54), οι Wardogs είχαν μείνει από δυνάμεις από το προηγούμενο δεκάλεπτο και τελικά έχασαν με 38-66. Τέσσερις πόντους οι Wardogs, όλοι από τον Λάμπρου, ενώ για τους Abaliers από τέσσερις είχαν οι Τζιλιάνος, Τσαρτσάρας και Θάνος.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανέστης Γραμματικός με 19 πόντους (7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 2/2 βολές), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ο Διονύσης Σοφός ξεχώρισε με 6 πόντους (3/11 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι Wardogs είχαν 13/43 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 6/6 βολές, 29 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη. Οι Abaliers είχαν 29/61 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 5/8 βολές, 56 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 13 λάθη.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Λάμπρου 14, Καρακατσάνης Θ. 16 (2), Σοφός 6 (12ρ), Μπουργαζάς (5ρ), Γιοβάρθης 2 (9ρ).
Abaliers(Μανώλης): Τσαρτσάρας 10, Κρητικός 4 (6ρ), Παγάνος 1, Θάνος 6 (10ρ), Καρράς, Γραμματικός 19 (1τρ 10ρ), Αθανασόπουλος, Γώγος 4, Τζιλιάνος 7 (10ρ), Βερνίκος 7, Τσαμπαλής 8.
Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των πέντε Wardogs στο πρώτο ημίχρονο που προηγήθηκαν με 28-26.