07/07/2021
Transporters 11 15 17 15 - 58 -
Most Wanted 9 18 2 10 - 39 -

Το καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Transporters!

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στους Transporters και τους Most Wanted, όμως οι πρώτοι με αγωνιστική έκρηξη στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξαν την διαφορά και εν τέλει επικράτησαν με 58-39. Με αυτή τη νίκη οι Transporters ζευγάρωσαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα, ενώ οι Most Wanted έπεσαν στο 1-2.

Απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς και οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση και έτσι το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Μετά το αρχικό 8-4 οι Most Wanted πέρασαν μπροστά με 8-9, με την λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Transporters μπροστά με 11-9. Ο Μαργαρίτης είχε πέντε πόντους για τους γηπεδούχους ενώ ο Κουσάκης είχε τέσσερις για τους φιλοξενούμενους.

Ντέρμπι και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν συνεχώς προβάδισμα. Οι Transporters είχαν υπεροχή μέσα στο ζωγραφιστό ενώ οι Most Wanted χτύπησαν από την γραμμή του τριπόντου. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 26-27 υπέρ της ομάδας του Καραμασιώτη, ο οποίος πέτυχε έξι πόντους με δύο τρίποντα για την ομάδα του, οπως και ο Νικολάου. Ο Μαργαρίτης από τον αντίποδα για τους Transporters είχε και εκείνος έξι πόντους με δύο τρίποντα.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι Transporters ξεκίνησαν με σερί 11-0 και προσπέρασαν με 37-27 (24′). Ο Καραμασιώτης πέτυχε το μοναδικό καλάθι των Most Wanted για το 37-29 (25′) και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Transporters στο +14, 43-29, με τον Γκέο Θ. και τον  Πιπέρο να πετυχαίνουν από πέντε πόντους.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Transporters άνοιξαν κι άλλο την διαφορά με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να δοκιμάσουν διαφορά σχήματα για το μέλλον. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους Transporters νικητές με 58-39 με τον Γκέο Θ. να είναι πρώτος σκόρερ με τέσσερις πόντους και τον Μαργαρίτη να έχει τρεις. Για τους φιλοξενούμενους οι Χειράκης και Μιντζέλος είχαν από τρεις πόντους.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ήταν ο Θοδωρής Γκεος με 14 πόντους (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές), 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Σάκης Καραμασιώτης ήταν καλύτερος των Most Wanted με 13 πόντους (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λαθάκια.

Οι Transporters είχαν συνολικά 17/41 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 9/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Most Wanted είχαν 9/33 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 3/8 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 τάπα.

Transporters (Βρύσης): Γκέος Χ. 6 (5ρ), Θεοδωρόπουλος 2 (3ασ, 4κλ), Πιπέρος 11 (7ρ), Κορώσης 6 (7ρ), Κοψαύτης 6 (2), Μαργαρίτης 13 (2τρ, 6ρ, 5κλ), Χούλης, Γκέος Θ. 14 (2τρ, 11ρ).

Most Wanted (Καραμασιώτης): Χειράκης 3, Καραμασιώτης 13 (3τρ, 7ρ), Μιντζέλος 3 (1), Γιαννούλης 6 (5ρ, 2κλ), Ντάνασης 2 (5ρ), Κουσάκης 6 (8ρ, 3κλ), Λαγωνικάκος, Νικολάου 6 (2).

Τι μας άρεσε: Η όρεξη των ομάδων να τρέξουν παρά την εποχή και την ζέστη.