22/06/2020
Collectors 13 24 12 18 - 67 -
San Anargiri Sperms 16 10 19 16 - 61 -

Το καθάρισε ο Αρχηγός!

Το απόγευμα της Κυριακής,  21 Ιουνίου, στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου, οι Collectors με τον αρχηγό Μανώλη Αγγελομάτη να παίρνει την κατάσταση πάνω του σκοράροντας 6 συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, επικράτησαν με 67 – 61 των μαχητικότατων San Anargiri Sperms!

Oι Collectors με τον Βλαχογεώργη άνοιξαν το σκορ, όμως οι Sperms με τρίποντο του Φλέσσα και γκολ φάουλ του Ρεγγούζα προηγήθηκαν με 2 – 6. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με Βλαχογεώργη και Τεπελίδη ισοφάρισαν, όμως ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων με Φλέσσα,Ρεγγούζα και Μπίλια έκαναν το σκορ 6 – 15. Μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου οι Collectors με Τεπελίδη(4), Σαβέριο και Βλαχογεώργη ροκάνισαν την διαφορά (13 – 16.).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Collectors με 5 πόντους του Βλαχογεώργη προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, αλλά οι Sperms με 5 πόντους του Mπίλια και βοήθειες από Φλέσσα κρατούσαν υπέρ τους το σκορ 18-25.Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα απίστευτο σερί 19 – 1 με έναν Βλαχογεώργη από άλλο πλανήτη με 10 πόντους πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ τους 37 – 26.

Τα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου κυλούσαν με Σαβέριο και Χαραλαμπόπουλο να σκοράρουν για τους γηπεδούχους και Ρεγγούζα , Μπίλια για τους φιλοξενούμενους (41 – 30.).Στην συνέχεια οι Collectors μπλόκαραν την επίθεση βάζοντας μόνο 1 καλάθι με τον Βλαχογεώργη και δύο βολές με τον Αγγελομάτη, με αποτέλεσμα οι Sperms με 5 πόντους του Μπίλια και βοήθειες από Καρατζά, Ρεγγούζα και Φλέσσα να πλησιάσουν 49 – 45.

Με σερί 0-7 ξεκίνησαν οι Sperms το τέταρτο δεκάλεπτο καθώς Σερεβέτας, Μπίλιας και Φλέσσας με τρίποντο έγραψαν το 49 – 52.Το ματς πήγαινε πόντο πόντο και δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα. Κυριάκου(4),Τεπελίδης, Χαραλαμπόπουλος και Βλαχογεώργης έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη Ρεγγούζας, Σερεβέτας, Καρατζάς, και Γιαννούλης είχαν το ματς ισόπαλο(61-61).Σε εκείνο το σημείο μίλησε η κλάση του Αγγελομάτη που αρχικά με γκολ φάουλ και στη συνέχεια με τρίποντο έδωσε το ροζ φύλλο στην ομάδα του(67-61).

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Βλαχογεώργης με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Φλέσσας με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Sperms είχαν 25/62 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 11/25 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Collectors είχαν 14/47 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 18/26 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

San Anargiri Sperms(Τασιούδης): Κυριάκου 8 (11ρ.), Λαγός, Αγγελομάτης 10, Τεπελίδης 10(8ρ.), Βλαχογεώργης 24 (17ρ.), Χαραλαμπόπουλος 9 (6ρ.),Καλαμπάκας,Σαβέριος 6(6ρ.).

Collectors (Κλεισούρας): Μπίλιας 21(10ρ.), Χριστοδούλου, Καρατζάς 3, Σερεβέτας 5, Γιαννούλης 1, Φλέσσας 15 (11ρ.), Ρεγγούζας 16 (4ας.).

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα έκρυβε πολλές συγκινήσεις!