09/11/2021
Melisses BC 12 7 11 12 - 42 -
Το Τρίτο Φύλο 13 7 22 13 - 55 -

To «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο το Τρίτο Φύλο!

Την τρίτη του νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League πανηγύρισε το Τρίτο Φύλο που επικράτησε με 55-42 κόντρα στις Melisses στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο ματς και ήταν αρκετά άστοχες. Το Τρίτο Φύλο, ευτύχησε να προηγηθεί με 13-12 με το τέλος της περιόδου με τους Καρυτιανό και Μήτσιου να σημειώνουν από 4 πόντους. Για τις Melisses, 6 έβαλε ο Άλεξ Μπουγιούκος ενώ 4 ο Πάρις Πάτσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το χαμηλό σκορ και η αστοχία συνεχίστηκαν. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό  7-7 που ήταν το σκορ της περιόδου με το Τρίτο Φύλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 20-19, με τον Μήτσιου να σημειώνει 3 πόντους. Για τους τυπικά γηπεδούχους 3 πόντους με ένα εύστοχο τρίποντο σημείωσε ο Λευτέρης Καψιώχας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παρουσία του Ηλία Μοίρα άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα και την ποιότητα που είχε στο παρκέ το Τρίτο Φύλο. Ο έμπειρος φόργουορντ έβαλε 8 μαζεμένους πόντους και οι «ροζ» έτρεξαν ένα επιμέρους 22-11 παίρνοντας διαφορά 12 πόντων, 42-30. Για τις Melisses, 4 πόντους σημείωσε ο Αλέξης Μπουγιούκος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League επικρατώντας τελικά με 55-42, ένα σκορ που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης αφού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ομάδα του Δεληγιάννη έλεγξε το ματς.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε Γιάννης Καρυτιανός με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πάρις Πάτσης με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι Melisses είχαν 15/5 εντός πεδιάς, 4/14 τρίποντα και 8/23 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 24/74 εντός πεδιάς, 6/31 τρίποντα και 1/6 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες.

Melisses (Μπουγιούκος): Μπουγιούκος Σ 9, Μπάνος 6, Πάτσης 13, Κοντοπάνος, Παπαδιάς, Καψιώχας 3, Μπουγιούκος Α 11.

Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Παντελής, Μήτσιου 11, Δεληγιάννης 6, Καστρίνιος 6, Γεωργάκης 2, Μοίρας 10, Γκάτζιας, Πανάγος, Τσανικίδης 7, Καρυτιανός 13.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση που έκανε το Τρίτο Φύλο!