29/10/2019
War Gamers 17 7 22 15 - 61 -
Gourmedistas 23 16 9 11 - 59 -

Το ‘κλεψαν το εισιτήριο οι War Gamers!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 17 πόντους, 24-41, οι War Gamers όπλο ένα εκπληκτικό 20-0 σερί λύγισαν τους Gourmedistas με 61-59 στον Κολωνό και πήραν το εισιτήριο για τους «16» του κυπέλλου, εκεί όπου θα βρουν στον δρόμο τους τον νικητή του ζευγαριού Athens Crips – Uncle Drew!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gourmedistas στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Λυμπερόπουλου, 7 του Αναστασόπουλου και του Σαΐτη, προηγήθηκαν με 17-23 στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους Πειραιώτες στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Χαλούδης (7π) και Καρατζής (4π), ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Προσελέντης και Θεοφανόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με τους Γιούργα – Σαΐτη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 24-39. Λίγα πράγματα από τους War Gamers σε εκείνο το σημείο, με τους Γιαννόπουλο, Σούλη και Προσελέντη να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με εύστοχη προσπάθεια του Μαυράκη μέσα από την ρακέτα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Gourmedistas έφτασαν στο +17, 24-41. Ωστόσο, το συγκρότημα του Σκλαβενίτη δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 9 πόντους του Προσελέντη, 8 του Καρατζή και τριποντάκι του Λαζαράκου, πλησίασε απειλητικά στους 2, 46-48!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Ράρη κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι 2:30 για το φινάλε, όταν με 5 πόντους του Γιούργα και τεράστιο τρίποντο του Πλακομιχελάκη, προηγούταν με 54-58! Η εμπειρία, όμως, των «Πολεμιστών» μίλησε στα τελευταία λεπτά, εκεί όπου με δύο μεγάλα τρίποντα του Λαζαράκου και βοήθειες των Θεοφανόπουλου – Καρατζή, πήραν δια πυρός και σιδήρου τη νίκη με 61-59, με τους Gourmedistas να έχουν την τελευταία επίθεση, χωρίς όμως κάποια θετική κατάληξη!

Οι Πειραιώτες τελείωσαν το ματς έχοντας 13/17 βολές, 15/31 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 19/43 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των War Gamers ο Καρατζής ο Θοδωρής με 15 πόντους, έχοντας ¾ βολές και 6/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Gourmedistas ο Γιούργας με 14 πόντους, έχοντας ½ βολές, 2/2 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Λαζαράκος 9 (3), Σούλης 2, Προσελέντης 17 (1), Θεοφανόπουλος 6 (1), Πάτερος 2, Χαλούδης 8 (1), Σοφούλης, Καρατζής 15, Γιαννόπουλος 2

Gourmedistas (Ράρης): Πλακομιχελάκης 5 (1), Αναστασόπουλος 7 (1), Γιούργας 14 (3), Τουμπανάκης 2, Σαΐτης 8, Παπαϊωάννου 2, Καλοχριστιανάκης 4, Μαυράκης 7, Λυμπερόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των Gourmedistas, το εκπληκτικό 20-0 σερί των War Gamers και γενικότερα το πως κύλισε το ντέρμπι!

Τι δεν μας άρεσε και τόσο: Οι Gourmedistas βάση στατιστικών άξιζαν περισσότερο την νίκη, ωστόσο στο φινάλε του αγώνα δεν πίστεψαν τόσο στο μεγάλο διπλό!