16/02/2020
LazerWolves 10 22 11 15 - 58 -
Αναλώσιμοι 8 12 13 20 - 53 -

Το κράτησαν οι «νέοι» Lazers!

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους (μόνο Αντωνακόπουλος, Μοσχάκης έχουν μείνει από τους παλιούς), αλλά με καλή διάθεση από την αρχή μέχρι το τέλος, οι Λέιζερς έφτασαν μέχρι το +16 και αφού… έπαιξαν λίγο με τη φωτιά, με τους Αναλώσιμους να πλησιάζουν στο καλάθι στο 35’, τελικά κράτησαν το προβάδισμά τους και πήραν μόλις τη δεύτερη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development League (2-11), αφήνοντας τους αντιπάλους τους στο 3-10.

Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες έτρεξαν αρκετά, χωρίς πολλά εύστοχα σουτ όμως, με Μοσχάκη, Αντωνακόπουλο, Παπαθωμά, Βρέτταρο, Δουνδουλάκη να βάζουν μπροστά με δύο πόντους τους Lazers στο δεκάλεπτο (10-8), έχοντας από πλευράς Αναλώσιμων τους Αντωνιάδη, Ανδρέου, Λιάσκα, Ταλιούρα να σκοράρουν από μία φορά.

Οι «γαλάζιοι» άρχισαν να ξεφεύγουν στη δεύτερη περίοδο, αφού οι Δουνδουλάκης, Μοσχάκης, Παπαδημητρίου, Ζωγόπουλος, Καποδίστριας και Βρέτταρος ανέβασαν τα ποσοστά τους και πήγαν την απόσταση μέχρι τους 16 πόντους (28-12 στο 17’), με τους «μαυροκόκκινους» (νέες εμφανίσεις πλέον) να μειώνουν στο 32-20 του ημιχρόνου με τον Μανώλη να παίρνει μπρος (10 π.) και δύο βολές του Καστανιά.

Ανδρέου, Λιάσκας, Αντωνιάδης και Μανώλης συνεργάστηκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο για τους Αναλώσιμους και ανέβασαν απόδοση, όμως οι Lazers έβρισκαν απαντήσεις και με καλάθια των Μοσχάκη, Βρέτταρου διατήρησαν ένα +10 στο τέλος του 30ου λεπτού (43-33).

Εκεί που έδειξε το ματς ότι μπορεί να αλλάξει, ήταν στο πρώτο πεντάλεπτο στης τέταρτης περιόδου, όπου οι Μανώλης, Λιάσκας και Αντωνιάδης έφεραν τους τυπικά φιλοξενούμενους στο -2 (48-46 στο 35’!), χωρίς όμως να φτάσουν στην ανατροπή, αφού οι γηπεδούχοι… σοβάρεψαν στην άμυνα και οι Βρέτταρος, Μοσχάκης, Παπαθωμάς φρόντισαν να διαμορφώσουν το τελικό 58-53 που έδωσε μια νίκη «ανάσα» στην ομάδα του Αντωνακόπουλου.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αδαμάντιος Βρέτταρος με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ από τους Αναλώσιμους ξεχώρισε ο Διαμαντής Μανώλης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι «γαλάζιοι» είχαν 19/56 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 8/17 βολές, 56 ριμπάουντ (23-33), 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «μαυροκόκκινους» να τελειώνουν το ματς με 21/47 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 5/8 βολές, 42 ριμπάουντ (9-33), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 5 μπλοκ.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Βρέτταρος 16, Μοσχάκης 15, Παπαθωμάς 10, Δουνδουλάκης 9, Παπαδημητρίου 2, Παπαθωμάς 2, Αντωνακόπουλος 2, Καποδίστριας 2, Ζωγόπουλος 2

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μανώλης 21, Ανδρέου 11, Λιάσκας 9, Αντωνιάδης 6, Καστανιάς 3, Νικολόπουλος 3, Ταλιούρας, Φωτίου

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο ρυθμός του ματς, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η καλή συνεργασία των… νέων Λέιζερς, που ακόμα δεν έχουν δεθεί βέβαια.