04/03/2023
Escapers 10 8 4 11 - 33 -
Terroristas 7 3 15 18 - 43 -

Το ξανάκαναν οι Terroristas!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους 6,5 Terroristas στον πρώτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους Escapers με 33-43, οι οποίοι κατέβηκαν με μια πεντάδα!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Escapers στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Φράγκου και 4 του Βενέτη, προηγούνταν με 10-2, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-7, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Στέφος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα μέσα από την ρακέτα σκόραρε ο Παπαπαναγιώτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 6 πόντους του Δεπάστα και καλάθι του Ιωσηφίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 18-10. Το μοναδικό καλάθι των Terroristas στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε από την περιφέρεια ο Νίκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κονοφάου βρήκε τα πατήματά της και με 7 πόντους του Στέφου, 4 του Λίτινα και 3 του Νίκα, προσπέρασε με 22-25. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους "Δραπέτες" στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Δεπάστα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 22-25!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Τρομοκράτες" συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Νίκα, Λίτινα και Στέφο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 33-43. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Escapers, με τους Ιωσηφίδη και Βενέτη να βρίσκουν στόχο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/18 βολές, 13/43 δίποντα και 0/18 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 10/49 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Escapers ο Δεπάστας με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 4/13 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Terroristas ο Νίκας με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Escapers (Δεπάστας): Βενέτης 9, Δεπάστας 10, Ιωσηφίδης 8, Μπομπότης 2, Φράγκος 4

Terroristas (Παπαπαναγιώτου): Νίκας 15 (2), Παπαπαναγιώτου 2, Λίτινας 7 (1), Κονοφάος 1, Βατικιώτης, Στέφος 17 (1), Τσιαούσης 1

Τι μας άρεσε: Η αλλαγή της εικόνας των Terroristas στο δεύτερο μέρος!