02/11/2020
Reload 12 16 10 10 - 48 -
Στιφάδο Bulls 17 21 16 24 - 78 -

Το Last Dance των Στιφάδο Bulls!

Στο τελευταίο παιχνίδι της διοργάνωσης μετά τα νέα μέτρα κατά του Covid-19, οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν τους Reload με 48-78 για την όγδοη αγωνιστική της Elite League και βρίσκονται πλέον μόνοι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Στιφάδο Bulls στο παιχνίδι, καθώς με τρία τρίποντα του Πρόκου και 6 πόντους του Βρεττού, προηγήθηκαν με 3-12 στο πρώτο πεντάλεπτο. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι  και με 7 πόντους του Πανταζή, τρίποντο του Λιλή και καλάθι του Σούλτη, μείωσαν στους 5, 12-17!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ακόμη 7 πόντους του Πρόκου, 4 του Jay Jay και τρίποντα των Μιχάλη και Μπαλαούρα, οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 28-38.  Τους Reload κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Πανταζής, Λουφόπουλος και Τριχιάς με 4 πόντους ο καθένας.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα των Χατζή – Κοσμίδη διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια της και με νέους 6 πόντους του Βρεττού και 4 του Jay Jay, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 38-54. Λίγα πράγματα επιθετικά για το συγκρότημα του Περιβολάρη στην τρίτη περίοδο, με τον Λουφόπουλο να σκοράρει 4 πόντους και τους Πανταζή – Χαλούδη από 2 έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 38-54!

Με την διαφορά στους 16, 38-54, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Ταύροι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 48-78, έπειτα από 7 πόντους του Ντούφα, 5 του Πρόκου και 4 του Κολέγκα, 4 του Βρεττού και άλλους τόσους του Jay Jay. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χαλούδης (4π), Καραγιάννης (3π) και Πανταζής (2π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/23 βολές, 15/48 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/18 βολές, 22/52 δίποντα και 8/18 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Reload ο Πανταζής με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές και 6/12 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Στιφάδο Bulls ο Jay Jay με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 18(!) ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 9, Κοσμίδης Γ., Τριχιάς 5, Λιλής 5 (1), Σούλτης 3, Πανταζής 15, Καραγιάννης 3 (1), Πάτερος 2, Χαλούδης 6

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης Κ.): Μπαλαούρας 3 (1), Πρόκος 23 (4), Καττής 3, Jay Jay 14, Θεοδωρόπουλος 5 (1), Μιχάλης 3 (1), Κολέγκας 4, Βρεττός 16, Ντούφας 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Στιφάδο Bulls, αφού όσοι αγωνίστηκαν βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι!