07/10/2019
Leontario BC 11 7 18 9 - 45 -
Slam Ducks 10 8 12 10 - 40 -

Το Leontario καθάρισε τις Πάπιες!

Το απόγευμα του Σαββάτου 5, Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα ,σε ματς με χαμηλό σκορ αλλά αρκετό ενδιαφέρον ,το πιο έμπειρο Leontario επικράτησε δύσκολα με 45 – 40 απέναντι στους Slam Ducks.

Ο Μ.Δημητρακόπουλος με τρίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα στη συνέχεια όμως οι Ducks με Μαργάνη, Γ. Σαραγά και Πολυχρονίδη πέρασαν μπροστά 3 – 6.Το Leontario στη συνέχεια βρήκε λύσεις με τρίποντα από Παπαγιάννη,Κοκκινά και καλάθι του Μ.Δημητρακόπουλου , ενώ οι φιλοξενούμενοι με δύο καλάθια του Πολυχρονίδη μείωσαν σε 11 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Leontario βρήκε 7 πόντους με Κοκκινά , Δημητρακόπουλο και Ταβαλιόν ενώ στην αντίπερα όχθη οι Slam Ducks με τρίποντο του Ν.Σαραγά, βολές του Πολυχρονίδη και καλάθι του Μαυροζούμη έφεραν το ματς στα ίσια 18 – 18 στο τέλος του πρώτου ημχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ με Α.Λαζανάκη(4), Μ.Δημητρακόπουλο και Παπαγιάννη αλλά οι Ducks με τον Μαυροζούνη(8) οδηγό και βοήθεια του Πολυχρονίδη πέρασαν μπροστά με 26 – 28.Σε εκείνο το σημείο όμως το Leontario με Μ.Δημητρακόπουλο, Κοκκινά , Παπαγιάννη και Γ. Λαζανάκη να σκοράρουν έγιναν τα αφεντικά του αγώνα ενώ ο Γ. Σαραγάς με δίποντο διαμόρφωσε το 36 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κωνσταντιδέλης άνοιξε τον χορό των τριπόντων , για να ακολουθήσουν Μ.Δημητρακόπουλος και Α. Λαζανάκης εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15(45 – 30).Από εκείνο το σημείο όμως και μετά σίγησαν.Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Ducks και με πρωτοστάτη τον Μαυροζούμη(7) και τρίποντο του Πολυχρονίδη μείωσαν σε 45-40 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Περικλής Πολυχρονίδης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά το Leontario είχε 8 – 32 δίποντα, 7 – 29 τρίποντα, 8 – 10 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Ducks είχαν 12 – 44 δίποντα, 4 – 18 τρίποντα, 4 – 11 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Leontario (Κωνσταντιδέλης ): Προκοπίου, Κοκκινάς 7, Παπαγιάννης 7 (8ρ.), Α.Λαζανάκης 4, Μ.Δημητρακόπουλος 15 (7ρ.), Κορωνάκης, Ταβαλιόν 2, Α.Δημητρακόπουλος 3, Σπυρόπουλος 2, Γ.Λαζανάκης 2, Κωνσταντιδέλης 3.

Slam Ducks (Ν.Σαραγάς): Ν.Σαραγάς, Γ.Σαραγάς 4(7ρ.), Ισαακίδης, Μαυροζούμης 17 (8ρ.), Μαργάνης 2 (7ρ.), Προφήτης (8 ρ.), Πολυχρονίδης 14 (13ρ.), Μπουταράκος, Μπούνταλης, Καραλουκάς (3 ασ.).

Τι μας άρεσε: Πολύ καλό το κλίμα της αναμέτρησης μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και ευχάριστο γεγονός η επιστροφή μετά από ένα χρόνο του Δημήτρη Προκοπίου .