28/03/2023
Golden Steak Warriors 9 21 24 15 - 69 -
Γκουρούδες 25 20 22 22 - 89 -

Το μενού είχε “Steak” για τους Γκουρούδες!

Μπορεί οι Γκουρούδες να μην είχαν κίνητρο για το συγκεκριμένο παιχνίδι, μπορεί οι Golden Steak Warriors να ήξεραν ότι είναι το τελευταίο τους ματς στη σεζόν, αφού είχαν χάσει ήδη τη μάχη των playoffs, αλλά όλα αυτά δεν εμπόδισαν τις δύο ομάδες να μας χαρίσουν ένα υπέροχο ματς παίζοντας υψηλής ποιότητας μπάσκετ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια παράσταση των Γκουρούδων και ουσιαστικά έβαλε τα θεμέλια για αυτό που θα βλέπαμε στο υπόλοιπο παιχνίδι. Οι Γκουρούδες ήταν καταιγιστικοί, ο Παύλος Αχής τα έβαζε από παντού και οι Golden Steak Wariors παρόλο που προσπαθούσαν βρέθηκαν να χάνουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 9-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Warriors βελτιώθηκαν πολύ, βρήκαν πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Μητρόπουλων και του Αντωνόπουλου και σκόραραν 21 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ωστόσο, οι Γκουρούδες δεν έριξαν ρυθμό, συνέχισαν σε υψηλά στάνταρ και στο ημίχρονο προηγούνταν με 30-45.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Warriors έδειχναν να τα δίνουν όλα και να προσπαθούν να γυρίσουν στο ματς για τα καλά, αλλά κάθε φορά που πλησίαζαν, πότε ο Πάυλος Αχής, πότε ο Κωνσταντίνος Αχής, πότε ο Μπαλαούρας τους γκρέμιζαν τα όνειρα πολύ γρήγορα. Θετικό για τους Warriors ότι μπήκε στο ματς ο Μακρής βάζοντας 10 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ στο πρώτο μέρος ήταν αρνητικός.

Το 54-67 της τρίτης περιόδου άφηνε περιθώρια στους Warriors να πιστέψουν στην ανατροπή, έφτασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, έπαιξαν καλό μπάσκετ, αλλά οι Γκουρούδες δε τους επέτρεψαν ποτέ να πλησιάσουν σε απόσταση βολής, αφού συνεχώς έβρισκαν απαντήσεις. Πηγαίνοντας προς τα τελευταία λεπτά οι Warriors κατάλαβαν ότι το ματς δεν πρόκειται να γυρίσει και παραδόθηκαν χάνοντας τελικά το ματς με 69-89 σε ένα τελικό σκορ που αδικεί την προσπάθεια τους.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέφανος Κοτσόλης, ο οποίος ήταν οικονομικός πλην κομβικός για την ομάδα του με 13 πόντους, 23 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Golden Steak Warriors είχαν 26/61 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 5/6 βολές, 41 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 9 λάθη. Οι Γκουρούδες είχαν 29/45 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 10/12 βολές, 43 ριμπάουντ και 23 ασίστ για 8 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 13, Γιοβάς 11 (1), Μακρής 17 (2), Μητρόπουλος Κ. 14 (1), Μητρόπουλος Ν. 14, Σαράντης, Τσούρτος

Γκουρούδες (Οικονόμου): Αργυράκης 4, Αχής Κ. 17 (1), Αχής Π. 24 (1), Κοτσόλης 13 (23 ριμπ.), Μελάγιες 5 (1), Μπαλαούρας 16 (4), Οικονόμου 10

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων παρά την απουσία κινήτρου εκατέρωθεν.