15/10/2019
Limoges 9 14 13 22 - 58 -
West Kings 15 6 18 16 - 55 -

Το μέταλλο των Πρωταθλητών!

Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι με αγωνία μέχρι τέλους, η περσινή πρωταθλήτρια της Elite, Limoges, κατάφερε να επικρατήσει των μαχητικότατων West Kings στο κλειστό του Κολωνού με 58-55, χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Κώστα Δαβιλά.

Οι West Kings ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, αφού με καλάθια των Πεζούλα, Φωτόπουλου και Τσεμπέρη προηγήθηκαν στο 10’ με 9-15. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και πήραν σκορ κυρίως από τους Σιφναίο και Βασιλόπουλο.

Στην δεύτερη περίοδο η Limoges ανέβασε στροφές. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και με μπροστάρη στην επίθεση τον Καραντζούνη, ξεκίνησε την… αντεπίθεσή της, έχοντας στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ισχνό μεν, προβάδισμα δε (23-21). Οι «Βασιλιάδες» μπορεί να «κόλλησαν» στην επίθεση, όμως έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της νίκη χάρη στα καλάθια των Πεζούλα, Φωτόπουλου και Σάρλη.

Με την είσοδο του Σταυρούλη στο παρκέ, οι West Kings στην επανάληψη έγιναν πιο απειλητικοί και πιο αποτελεσματικοί. Ο γκαρντ των «Βασιλιάδων» με προσωπικές ενέργειες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στα μέσα του δεκαλέπτου με 25-34, «χτυπώντας» παράλληλα το καμπανάκι στους αντιπάλους. Η ομάδα του Ευριπιώτη, παρουσίασε σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά και με τρίποντα των Γκουρβέλου, Σταμάτη και βολές του Βασιλόπουλου διαμόρφωσε το κατά της 36-39 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Με τη ψυχολογία στο ζενίθ οι «Γάλλοι» συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και με καλάθια των Θωμαδάκη, Γκουρβέλου και Αναστόπουλου προηγήθηκαν με +6 (49-43) στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Η ομάδα του Μαρφαντά ύστερα από time out κατάφερε να δώσει τις δικές της απαντήσεις. Με σερί 2-10 και καλάθια των Πεζούλα, Φωτόπουλου και Σταυρούλη, οι West Kings πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (51-52), 1:10 πριν την λήξη.

Καραντζούνης με γκολ – φάουλ και Θωμαδάκης με μία βολή έκαναν το σκορ 55-53, κάνοντας την Limoges το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Η απάντηση των West Kings όμως, ήταν άμεση, αφού ο Σταυρούλης με drive ισοφάρισε σε 55-55, 5’’ πριν το τέλος. Οι «Γάλλοι» πήραν time out για να σχεδιάσουν την τελευταία επίθεση και ακολουθώντας κατά γράμμα τις εντολές του κόουτς Ευριπιώτη, ο Δαβιλάς βρέθηκε μόνος του και με τρίποντο σε νεκρό χρόνο χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ 58-55. Έτσι, η Limoges βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-3, ενώ οι West Kings πήγαν στο 3-2.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Τάσος Καραντζούνης με 15 πόντους (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/3 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταυρούλης με 14 πόντους (6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/7 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/39 δίποντα (38,4%), 6/27 τρίποντα (22,2%) και 10/18 βολές (55,6%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/45 δίποντα (42,2%), 3/12 τρίποντα (25%) και 8/17 βολές (47,1%). Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Limoges (Ευριπιώτης): Καραντζούνης 15 (2), Θωμαδάκης 6 (1), Γκουρβέλος 9 (1),  Αναστόπουλος 5 (1), Δαβιλάς 5 (1), Βασιλόπουλος 8,  Δεληγιώργης 4, Σταμάτης 3 (1), Σιφναίος 3

West Kings (Μαρφαντάς): Σάρλης 7, Κυρμίζογλου 4, Πεζούλας 10 (2), Τσεμπέρης 3 (1), Χριστοδούλου 2, Καραγκούνης 3, Φωτόπουλος 10, Σταυρούλης 14, Καραγιάννης 2.

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και το σύστημα που έβγαλε η Limoges στην τελευταία επίθεση.

Τι δεν μας άρεσε: Το κακό πρώτο ημίχρονο και των δύο ομάδων.