26/11/2023
San Agrinio Engineers 15 7 21 16 - 59 -
Ένωση Αγρινίου 19 18 15 17 - 69 -

Το ντέρμπι στην Ένωση

Η ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη πήρε σημαντικό προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε λύσεις όταν πλησίαζαν οι αντίπαλοί της και κράτησε τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 - 7 στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως η Ένωση έτρεξε σερί 9 - 0, πήρε προβάδισμα 7 πόντων και έκλεισε στο +4 το δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην Ένωση, που από το 19 - 24 έτρεξε σερί 13 - 0 ξεφεύγοντας με 18 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο στο +15.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως η Ένωση κρατούσε το προβάδισμα στα όρια των 10 πόντων και ήταν στο +9 στο 30ο λεπτό.

Οι Engineers με μικρό σερί 5 - 0 πλησίασαν στους 4, όμως 4 συνεχόμενοι πόντοι του Αποστόλη Τσιούνη και 2 του Τάσου Βασιλείου έστειλαν ξανά τη διαφορά στους 10 και η Ένωση στη συνέχεια διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα φτάνοντας στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ των Engineers ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 22 πόντους και ακολούθησε ο Αλέξανδρος Σμύρης με 12.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 20 πόντους, ο Betsson MVP Γιώργος Κάτρης είχε 17, ενώ πολύ καλή εμφάνιση είχαν ο Αποστόλης Τσιούνης που πέτυχε 12 και ο Τάσος Βασιλείου με 10.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση αυτή τη φορά είχε τον τρόπο. Ο Σταμουλάκης έβαλε τα τρίποντα, ο Βασιλείου παρότι δε βρέθηκε πολύ ψηλά έδωσε λύσεις, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή τόσο του Γιώργου Κάτρη όσο και των Αποστόλη Τσιούνη και Χρύσου Καρακώστα.

Τι δε μας άρεσε. Οι Engineers δεν είχαν τη γνωστή επιθετική "πολυφωνία" και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Κάκος 3, Καταγής, Μπουλούμπασης 6(2), Παπαγαλάνης 4, Πέτσας 5, Πρέζας 2, Σμύρης 12, Τάγκας 5, Τασόπουλος 22(1).

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 10(1), Καρακώστας Χ. 6, Καρακώστας Ε. 2, Καραμπλιάνης, Κάτρης Γ. 17(1), Κάτρης Ι., Κουμάσης, Πλιάτσικας 2, Σταμουλάκης 20(4), Τριανταφυλλάκης, Τσιούνης 12.