21/06/2022
Black Panthers 14 14 10 13 - 51 -
Χάνειball 15 13 13 7 - 48 -

Το ντέρμπι στους Πάνθηρες!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν συναρπαστικό για 40 λεπτά, οι Black Panthers ήταν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν της Χάνειball με 51-48 στο κλειστό του Κολωνού.

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες που έβρισκαν λύσεις στην επίθεση. Η Χάνειball, ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με το τέλος της περιόδου με 15-14 με τον Κώστα Χριστόπουλο να σημειώνει 9 πόντους. Για τους Πάνθηρες, 7 σημείωσε ο Κώστας Καββαδίας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με τις δύο ομάδες να βελτιώνουν πάρα πολύ την άμυνα τους. Το ματς ήταν ντέρμπι. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο στο 28-28. Παπαδής από την μία με 5 πόντους και Κώστας Χριστόδουλος από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Η ισορροπία συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα στο παρκέ όσον αφορά την ευστοχία. Ένα τρίποντο του Χριστόπουλου, ήταν αυτό που έδωσε προβάδισμα στη Χάνειball, 41-38 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για τους τυπικά γηπεδούχους, στην επίθεση πάλευε ο Κώστας Καββαδίας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Black Panthers διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους και έφτασαν σε μία σημαντική νίκη με 51-48 παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για την είσοδο τους στα playoff. Από την άλλη, η Χάνειball με αυτή την ήττα αναζητά ένα θαύμα για να προλάβει την τετράδα.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Καββαδίας με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Χριστόπουλος με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 18/62 εντός πεδιάς, 6/19 τρίποντα και 9/16 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη η Χάνειball είχε 18/69 εντός ποδιάς, 5/17 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 13 λάθη και 1 τάπα.

Black Panthers (Καββαδίας): Καββαδίας Κ 22, Ρήγας, Καββαδίας Τ 6, Τσαλαφούτας, Ζαχαριάδης, Παπαδής 14, Τήλιος 9.

Χάνειball (Χριστόπουλος): Μπελεφάντης 2, Χριστόπουλος Κ 16, Χριστόπουλος Κ 9, Δαμουλάκης Δ 2, Χριστόπουλος Γ 8 , Χριστόπουλος Δ 7, Κότσιφας 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!