25/11/2021
Pan Car 20 19 13 18 - 70 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 17 14 15 10 - 56 -

Το ντέρμπι της πρωτιάς η Pan Car!

Δύο αήττητες και ποιοτικές ομάδες, η Pan Car και ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης, μονομάχησαν για τη διατήρηση του αήττητου και συνάμα της πρωτιάς το βράδυ της Πέμπτης για την Master κατηγορία, με την γηπεδούχο να κερδίζει με 70-56, με τη νίκη αυτή να έρχεται παράλληλα και με καλή διαφορά, ενόψει του δεύτερου γύρου.

Με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με μπόλικη διάθεση στο παρκέ του Basketaki Arena, το σκορ ανέβηκε σε σχετικά υψηλά στάνταρ, με την Pan Car να στηρίζεται στο δίδυμο Μαρίνη και Κονταξή κοντά στο καλάθι, παίρνοντας νωρίς το προβάδισμα με 17-12. Με τον Βασδέκη (2) να εκτελεί στη συνέχεια και να μειώνει για την ομάδα του, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-17, με τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη να στηρίζεται κυρίως στην εκτελεστική του δεινότητα από τα 6.75.

Άστοχες οι δύο ομάδες στη συνέχεια, με τον ρυθμό όμως να κρατιέται σε υψηλά επίπεδα, την Pan Car να συνεχίζει να είναι λίγο καλύτερη από τον Βασδέκη και να κυριαρχεί στο τομέα των ριμπάουντ, με τους Φούκο και Ντέμο να αναλαμβάνουν το επιθετικό κομμάτι, οδηγώντας την παρέα των γηπεδούχων στο 39-31 πρώτου ημιχρόνου!

Ο Μαγκανιάρης προσπάθησε να ανεβάσει με το αεικίνητο παιχνίδι του τους φιλοξενούμενους, με την Pan Car όμως να είναι σοβαρή και πειθαρχημένη, δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από τη μείωση του σκορ στο 43-36 στα μέσα του δεκαλέπτου, με την περίοδο να κλείνει εν τέλει στο 52-46, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Γρατσιάτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο με τη διαφορά σε τέτοια επίπεδα αναμενόταν… καυτό, με τις δύο αήττητες ομάδες να θέλουν να κρατήσουν το σερί νικών! Δεν ρίσκαρε και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο να φτάσει μέχρι τέλους η PAN Car, με τον Βασδέκη να πληρώνει την… τρύπα στους ψηλούς και την αστοχία του, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 70-56 για την παρέα του Σταμέλου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ντέμος με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Βασδέκη ξεχώρισε ο Αρίστος Τογγαλίδης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/51 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 5/17 βολές, 58 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/27 δίποντα, 10/44 τρίποντα, 4/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Pan Car (Σταμέλος) : Σταμέλος 15, Φούκος 15 (9 ριμπ.), Πρίφτης, Σπανός 2, Ντέμος 15 (15 ριμπ.), Κωφός 3, Μαρίνης 4, Κονταξής 16 (15 ριμπ.).

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Τογγαλίδης) : Γρατσιάτος 12, Τογγαλίδης 15, Βασδέκης 14 (4), Κυριακίδης 2, Βαρώτσος 5, Μαγκανιάρης 8, Ευσταθίου.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Κονταξή και Ντέμου κάτω από τα δύο καλάθια!