13/11/2022
G-vana 10 13 9 5 3 40 -
Green Rose BC 12 14 2 9 9 46 -

Το ντέρμπι των "απουσιών" στο Green Rose!

Την δεύτερη νίκη του πήρε στον δεύτερο όμιλο της Development League το Green Rose, καθώς για την έβδομη αγωνιστική λύγισε την πεντάδα της G-Vana στην παράταση με 40-46!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 6-0 στα πρώτα τρία λεπτά, το Green Rose έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 10-12, χάρη σε 5 πόντους του Θοδωρή Καναβάρου, 4 του Λώλου και τρίποντο του Κόσσυφα. Το δίδυμο Λιάνα - Pecani με 4 πόντους έκαστος τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Πυλαρινός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Λώλου και άλλους τόσους του Κόσσυφα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 23-26. Την G-Vana κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Πυλαρινός και Pecani με 6 πόντους έκαστος.

Το σκορ του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε για λογαριασμό του Green Rose ο Δημητρόπουλος, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του, 23-28. Στο υπόλοιπο, όμως, της τρίτης περιόδου οι "Τζαμαϊκανοί" έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Πυλαρινού και δίποντα των Λιάνα - Pecani, προσπέρασαν με 32-28, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο!

Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε σε έξτρα πεντάλεπτο με σκορ 37-37. Για την G-Vana ο Χαλτούπης σημείωσε 4 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους είχε ο Δημητρόπουλος και 4 ο Κόσσυφας.

Στην παράταση το Green Rose είχε περισσότερες δυνάμεις και με ηγέτη τον Κόσσυφα με 7 πόντους, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 40-46. Για τους κίτρινους στο έξτρα πεντάλεπτο βρήκε στόχο ο Λιάνας με 3/4 βολές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 13/47 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/6 βολές, 16/46 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της G-Vana ο Pecani με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 6/12 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp του Green Rose ο Δημητρόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη.

G-Vana (Κανείς): Pecani 13,  Λιάνας 10, Πυλαρινός 13 (2), Χαλτούπης 4, Μπαρμπέρης

Green Rose (Καναβάρος Κ.): Δημητρόπουλος 7 (1), Καναβάρος Κ., Καναβάρος Θ. 7 (1), Αποστολόπουλος, Κόσσυφας 20 (2), Λώλος 12

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!