09/01/2023
West Kings 17 19 11 11 - 58 -
Στιφάδο Bulls 14 9 14 10 - 47 -

Το ντέρμπι «βάφτηκε» στα χρώματα των West Kings!

Την Δευτέρα 9 Ιανουαρίου West Kings και Στιφάδο Bulls ήρθαν αντιμέτωποι στο ΓΣΠ, στο πρώτο τους παιχνίδι για το 2023. Μετά από ένα δυνατό ματς, οι West Kings ήταν εκείνοι που κατάφεραν να φύγουν νικητές από το ντέρμπι επικρατώντας 58-47. Έτσι μετά από την 4η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, έφτασαν στο 11-3, ενώ από την άλλη οι Στιφάδο Bulls, οι οποίοι φάνηκαν αρκετά επηρεασμένοι από τη διακοπή των γιορτών, γνώρισαν την 4η ήττα τους μετρώντας παράλληλα 10 νίκες.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα, όμως οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε κάπως καλύτερα και προηγήθηκαν 15-8 με το καλάθι του Βήττα. Ο Πρόκος, ο οποίος έδειχνε διάθεση να πάρει σουτ στο παιχνίδι, ήταν εκείνος που κράτησε την ομάδα του κοντά μειώνοντας σε 15-12, ενώ ο Ρωμοσιός λίγο αργότερα απάντησε στο καλάθι του Γεωργούση και έγραψε το 17-14 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι West Kings μπήκαν «με το μαχαίρι στα δόντια» στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Βήττας ανέλαβε δράση, βρήκε τρόπους να «σπάσει» την αντίπαλη άμυνα και με 13 σερί δικούς του πόντους, αλλά και την προσφορά των Τσεμπέρη και Κοζομπόλη, οι γηπεδούχοι έχτισαν σερί 15-2 και έγραψαν το 35-16. Η άμυνα των West Kings έβαλε δύσκολα στους Bulls, με τον Τσελεμπή να δίνει μία «ανάσα» για το 35-18. Μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 36-23 με τον Πρόκο και τον Ρωμοσιό, ρίχνοντας τη διαφορά στους 13.

Ο Γεωργούσης δεν έδειχνε διατεθειμένος να δώσει ελπίδες στην αντίπαλη ομάδα και με δύο δικά του συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 43-29. Οι Στιφάδο Bulls έδειξαν μία βελτίωση στο επιθετικό κομμάτι, με τον Μάλλη να χτυπάει την αντίπαλη ρακέτα, άρχισαν επίσης να έχουν και μία κάπως σταθερή απόδοση στην άμυνά τους και έτσι το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο -10 (47-37).

Οι Στιφάδο Bulls ήξερα ότι αν ήθελαν να πάρουν το συγκεκριμένο παιχνίδι, θα έπρεπε να τα δώσουν όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι West Kings παρουσίασαν μία διαφορετική εικόνα σε σχέση με το υπόλοιπο παιχνίδι, έκαναν αρκετά λάθη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έφεραν το ματς στο 47-42 με καλάθι του Παλτόγλου. Ο Βήττας με τρίποντη εκτέλεση έδιωξε το άγχος από την ομάδα του, ενώ ο Κοζομπόλης επανέφερε τη διαφορά σε διφήφιο με το σκορ να γράφει 52-42. Οι Στιφάδο Bulls δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω τη στιγμή που πλησίασαν, έδωσαν ψυχολογία ξανά στους αντιπάλους και είδαν το σκορ να ξεφεύγει στο 58-42. Παλτόγλου και Τσελέμπης κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 58-47, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Γεωργούσης που πέτυχε 23 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

Οι West Kings είχαν 18/32 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 4/8 βολές, ενώ πήραν και 42 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη οι Στιφάδο Bulls είχαν 12/32 δίποντα, 5/35 τρίποντα, 8/11 βολές και 34 ριμπάουντ. Επίσης μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα, ενώ έκαναν 7 λάθη και 4 μπλοκ.

West Kings (Μαρφαντάς): Κυρμίζογλου, Γεωργούσης 23(11ρ.), Τσεμπέρης 2(3ρ.), Πεζούλας, Βήττας 21(5ρ.), Αναστόπουλος, Φωτόπουλος 6(5ρ.), Κοζομπόλης 6(6ρ.)

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πρόκος 13(7ρ.), Μαστακούλης, Παλτόγλου 5(3ρ.), Ρωμοσιός 4(3ρ.), Τσελεμπής 8(5ρ.), Μάλλης 5(4ρ.), Παγουλάτος, Πολίτης 5(5ρ.), Ζαχάρος, Καττής 7(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική απόδοση του Βήττα στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχε 13 σερί πόντους για την ομάδα του.