15/01/2023
Pink Flamingos 11 9 20 9 - 49 -
Lasson BC 8 23 9 14 - 54 -

Το "ντου" των οπαδών ξυπνάει την Lasson!

Δεύτερη συνεχόμενη σπουδαία νίκη για την Lasson στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τους Pink Flamingos με 49-54 και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-8 υπέρ των Pink Flamingos, χάρη σε 5 πόντους του Ζαχαρόπουλου και 4 του Τουρή. Ο Σκαρμέας με 4 πόντους και ο Νικηταΐδης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Lasson έστησε το δικό της πάρτι και με 9 πόντους του Μανίκα, 4 του Σκαρμέα και τρίποντα των Κοντονάτσιου - Κρητικού, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 20-31. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τους Ζαχαρόπουλο, Κάτσουλα, Χρονόπουλο και Κουβάτη να βρίσκουν στόχο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά των Pink Flamingos να κάνουν πάρτι, αφού με 6 πόντους του Μαντζουρίδη, 5 του Τουρή, τρίποντο του. Ζαχαρόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Λαμπρινού, προσπέρασαν με 40-37, επιστρέφοντας από το -13, 22-35. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 40-40, με τον Καραμπά να σκοράρει 4 πόντους και τον Νικηταΐδη να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 40-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η "Αρκούδα" έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Καραμπά, Σκαρμέα, Κοντονάτσιο, Μανίκα και Τσουμπαρόπουλο, έφτασε στην τεράστια νίκη με 49-54! Κόλλησαν στο φινάλε του αγώνα στην επίθεση οι γηπεδούχοι και έτσι οι εύστοχες προσπάθειες των Χρονόπουλου, Λαμπρινού, Ζαχαρόπουλου και Κορρέ δεν ήταν αρκετές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 16/49 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/9 βολές, 15/41 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Pink Flamingos ο Τουρής με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/8 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp της Lasson ο Σκαρμέας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Pink Flamingos (Καραμήτσος): Χρονόπουλος 4, Κουβάτης 4, Κάτσουλας 2, Καραμήτσος, Ζαχαρόπουλος 13 (2), Κορρές 3, Ματζουρίδης 8 (1), Λαμπρινός 6 (1), Τουρής 9

Lasson (Καραμπάς): Κοντονάτσιος 5 (1), Καραμπάς 9, Κρητικός 3 (1), Σκαρμέας 14, Τσουμπαρόπουλος 2, Νικηταΐδης 8 (2), Μανίκας 13 (2)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!