10/05/2022
Drunk Team 13 13 22 21 - 69 -
Athens Touvlakers 18 19 14 22 - 73 -

To… παιχνίδι τους οι Athens Touvlakers!

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, οι Athens Touvlakers κέρδισαν την Drunk Team με 73-69 και αποχαιρέτησαν με νίκη το πρωτάθλημα.

Η χαρά του… παιχνιδιού ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ χωρίς σκοπιμότητες. Οι Touvlakers ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 18-13 με τον Γιώργο Καρμοίρη να βάζει 6 πόντους. Για την Drunk Team, 6 πόντους έβαλε ο Γκορόγιας και 5 ο Μήτσικας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Νίκος Μαρίνος πήρε μπρος με 4 τρίποντα και η διαφορά εκτοξεύτηκε για τους Touvlakers στους 11, 37-26 με το τέλος του ημιχρόνου. Για την Drunk Team, 5 πόντους σημείωσε ο Κώστας Μουλαρογιάννης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Drunk Team θύμισε Touvlakers. Με εξαιρετική ευστοχία από την περίμετρο, οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 3, 51-48 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μουλαρογιάννης από την μία με 10 πόντους και Κοσκέρας από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Το ματς τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Athens Touvlakers να παίρνουν την νίκη με 73-69 και να αποχαιρετούν με νίκη την σεζόν. Από την άλλη, η Drunk Team προετοιμάζεται για τα μπαράζ ανόδου.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Καρμοίρης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γκορόγιας με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά η Drunk Team είχε 27/93 εντός πεδιάς, 10/36 τρίποντα και 5/11 βολές. Πήρε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα, έκανε 14 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι Athens Touvlakers είχαν 28/75 εντός πεδιάς, 7/27 τρίποντα και 10/14 βολές. Πήραν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα κι έκαναν 15 λάθη.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης): Γκορόγιας 21, Μήτσικας 14, Μουλαρογιάννης 17, Κακκαβάς 11, Κάνιας 6.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Ρίζας 11, Λειβαδάς 10, Κουμουνδουρέας 4, Παϊσόπουλος 7, Μαρίνος 15, Κοσκέρας 14, Καρμοίρης 12.

Τι μας άρεσε: Το αρκετά ανοικτό παιχνίδι που είδαμε χωρίς σκοπιμότητες!