12/10/2022
Magoofyδες 17 16 12 11 - 56 -
Thessaloniki Avispas 10 21 13 14 - 58 -

Το πάλεψαν και τα κατάφεραν οι Thessaloniki Avispas!

Το πρώτο δεκάλεπτο αρχικά είχε και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους με τους Magoofyδες να κερδίζουν αυτή την πρώτη μάχη όπου χάρης στα καλάθια του Μπούτζη κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας από τους Avispas , οι οποίοι μπήκαν αρκετά δισταχτικά στο παιχνίδι κάνοντας αρκετά λάθη και έχοντας επίσης αρκετά άστοχα σουτ.

Η συνέχεια όμως θα ήταν αποκλειστικά για τους Avispas καθώς όχι μόνο μπήκαν ανανεωμένοι και γεμάτοι ενέργεια αλλά κατάφεραν κιόλας με τις επιλογές τους να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και να μειώσουν σε μεγάλο βαθμό την διαφορά μεταφέροντας έτσι το άγχος στους Magoofyδες. Πρωταγωνιστές για τους Avispas ήταν Βασίλης Χατζηιωαννίδης και ο Νίκος Σοιλεμεζίδης οι οποίοι με τα καλάθια έδωσαν έναν νέο αέρα στην ομάδα τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε σε μεγάλο βαθμό κρατώντας έτσι και στο σκορ αρκετά χαμηλά καθώς και οι δύο ομάδες προσάρμοσαν την στρατηγική τους δίνοντας έμφαση στην άμυνα. Παρόλα αυτά όμως οι Avispas θα καταφέρουν να βγουν αυτοί οι κερδισμένοι παίρνοντας την ελάχιστη διαφορά στο επιμέρους σκορ με 12-13 μειώνοντας έτσι την διαφορά στον πόντο.

Έτσι όλα κατέληξαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο στην οποία και κρίθηκαν τα πάντα καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη πάση θυσία , από την μια οι Magoofyδες με τον Γιάννη Τυφλόπουλο να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια από την άλλη τους Avispas με την ομαδική τους δουλειά να τρυπάνε στην αντίπαλη άμυνα πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Πιο έτοιμοι όμως αποδείχθηκαν οι Avispas οι οποίοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους παίρνοντας τελικά την νίκη με σκορ 56-58.

MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χατζηιωαννίδης ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των Magoofyδων βασικό στέλεχος αποδείχθηκε ο Στέλιος Μπούτζης ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double έχοντας 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Μπούτζης 16 (1) , Kolev 7 (1) , Δεδόπουλος 4 (1) , Σαββίδης 4 , Βασιλειάδης 5 , Βεζιρτζής 6 , Καραμανλίδης 2 , Κριθαρίδης 2 , Τυφλόπουλος 8 (2) , Τσομπανάκης 2

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης , Μαγούδης 7 (1) , Σοιλεμεζίδης 8 , Τζιτζάλης , Μαυρίδης 3 (1) , Χατζηιωαννίδης Β. 23 (3) , Καλοβέρος , Σταματάκης 7 , Σουλιώτης 8 , Χατζηιωαννίδης Γ. 2

Τι μας άρεσε: Ο μεγάλος ανταγωνισμός και το πείσμα των Avispas