07/02/2022
Frigo Driver 11 18 9 11 - 49 -
Reddicolo 11 16 16 16 - 59 -

Το πάλεψαν οι Frigo το πήραν οι Reddicolo!

Σαββατόβραδο στο Basketaki Arena σε ένα παιχνίδι ισορροπημένο για τριάντα περίπου λεπτά, οι Reddicolo κατάφεραν να κάνουν καλό φίνις και να πάρουν το ματς με 49 – 59 απέναντι στους Frigo Driver.

Ισορροπημένο και ισόπαλο 11 – 11 ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε σετ επιθέσεις. Ο Πασσαγιάννης με 6 πόντους ήταν μπροστάρης στην επίθεση των γηπεδούχων με τον Μιχαλακάκο να προσφέρει 4, ενώ για τους φιλοξενούμενους, 5 πόντους είχε ο Θειακούλης και 4 ο Τούντας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο όμορφο από πλευράς θεάματος, με τους Frigο να οδηγούν συνεχώς το σκορ και το ημίχρονο να κλείνει 29 – 27. O Πασσαγιάννης ήταν πάλι το σημείο αναφοράς στην επίθεση των γηπεδούχων με 8 πόντους και έπαιρνε πολύτιμες βοήθειες από Μιχαλακάκο με 4 και Γκότση με τρίποντο, ενώ τις απαντήσεις για τους φιλοξενούμενους έδιναν κυρίως οι Μαφίδης με 5 και Γεωργακόπουλος – Θειακούλης με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στην τρίτη περίοδο οι Reddicolo βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και παίζοντας έξυπνα ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά. Ο Θειακούλης ήταν πρώτο βιολί με 6 πόντους και ακολούθησε ο Αναγνώστου με 5, ενώ τους γηπεδούχους κρατούσαν κοντά, Μιχαλακάκος με 6 πόντους και Λουκατάρης με τρίποντη βόμβα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Reddicolo με τους Γεωργακόπουλο και Τούντα να είναι καυτοί στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 49 – 59. Για τους γηπεδούχους ο Mιχαλακάκος έκανε απέλπιδες προσπάθειες με 9 πόντους, αλλά δεν έφταναν να αποτρέψουν το μοιραίο.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Τούντας με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Frigo είχαν 15 / 46 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 7 / 15 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Reddicolo είχαν 22 / 49 δίποντα, 3 / 12 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Γκότσης 3, Κόκκαλης, Λουκατάρης 6(6ρ.), Μαθιός 3(7ρ.), Μιχαλακάκος 24(9ρ.), Πασαγιάννης 13(10ρ.).

Reddicolo (Νταλαμπίρας):Αναγνώστου 7, Γεωργακόπουλος 12(14ρ.), Θειακούλης 16(7ρ.), Μακρής 3, Μαφίδης 7(6ρ.), Νταλαμπίρας, Τούντας 14.