12/10/2021
Μίνωες 7 13 16 12 - 48 -
Escapers 8 15 15 12 - 50 -

Το πάλεψαν οι Μίνωες – το πήραν οι Escapers!

Κυριακή  βραδάκι, 10 Οκτωβρίο,υ στο Basketaki Arena , σε ένα πολύ δυνατό ματς, οι Escapers μπήκαν με το δεξί στον έκτο όμιλο της D2, επικρατώντας πολύ πολύ δύσκολα με 48 – 50 απέναντι στους Μίνωες.

Χαμηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με το ματς να δείχνει ισορροπημένο . Οι Μίνωες ξεκίνησαν δυνατά με καλάθια από Κυριακόπουλο, Ν. Αλεξόπουλο και Παπαστάμο, όμως η ομάδα της Κεφαλά με Σιώπκα, Γκρέμο και Μπομπότη, πέρασε μπροστά 7– 8.

Οι Μίνωες προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με δίποντο του Παπαστάμου και τρίποντο του Χαϊδάκη, για να φέρει το ματς στα ίσια ο Κοσμάς με 4 συνεχόμενους πόντους(12-12).Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο τρίποντα με Ν.Αλεξόπουλο και Πατίρη, όμως οι Escapers , ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή τους, πέρασαν μπροστά στην λήξη του ημιχρόνου 20 – 23 ,με πρώτο βιολί τον Σιώπκα με 6.

Οι Escapers κρατούσαν το υπέρ τους σκορ σε όλη την τρίτη περίοδο και ανέβαζαν την διαφορά (30-38) με Γκρέμο, Τάγκα και Κοσμά να βάζουν από 3 πόντους , αλλά οι Μίνωες με Παπαστάμο(7) και Ν.Αλεξόπουλο να ανεβάζουν στροφές μείωσαν στο καλάθι(36-38).

Με σερί 6 – 0 ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο οι Μίνωες και πήραν προβάδισμα με καλάθι του Παπαστάμου και τρίποντο του Βλάχου(42-38).Οι Escapers στην συνέχεια αφυπνίστηκαν και με Σιώπκα, Κοσμά να βάζουν από 4 , προηγήθηκαν 45-48.Με ενάμιση λεπτό να απομένει για την λήξη του αγώνα, ο Μπομπότης έγραψε το 45 – 50, το τρίποντο του Κυριακόπουλου δεν έφτανε για να γυρίσει το ματς και απλά διαμόρφωσε το τελικό 48 – 50.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Κοσμάς με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ο Νίκος Αλεξόπουλος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Μίνωες είχαν 13 / 36 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Escapers είχαν 20 / 47 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 4 / 12 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Μίνωες(Παπαστάμος): Πατίρης 3, Βλάχος 3, Χαϊδάκης 11(10ρ.), Ν. Αλεξόπουλος 12 (6ρ.), Παπαστάμος 14 (6ρ.), Κυριακόπουλος 5, Α. Αλεξόπουλος.

Escapers(Κεφαλά): Τάγκας 4 (6ρ.), Παπατσάνης 2, Σιώπκας 15, Μανούρης 4 (11ρ.), Γκρέμος 7(6ρ.), Κοσμάς 11 (11ρ.), Μπομπότης 7.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.