07/12/2021
Γκουρούδες 17 25 11 19 - 72 -
Titans 16 15 14 13 - 58 -

Το πάλεψαν οι Titans, το πήραν οι Γκουρούδες!

Το αήττητο σερί τότε συνέχισαν οι Γκουρούδες στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς για την όγδοη αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Titans πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 72-58!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους Γκουρούδες να προηγούνται με 17-16, χάρη σε 10 πόντους του Ντίνου Αχή και τρίποντο του Μπαλαούρα. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, με τον Κοζομπόλη να βάζει 8 πόντους και τους Γιάννη Ηλιαδάκη – Πόγκα να προσθέτουν από 4 ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαλαούρας πετούσε φωτιές από την περιφέρεια, βάζοντας τρία τρίποντα, από ένα είχαν οι Οικονόμου και Μελάγιες και σε συνδυασμό με τους 10 πόντους που πέτυχαν τα αδέρφια Αχή, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 42-31! Τους Titans κράτησε όρθιους στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιάννης Ηλιαδάκης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 15 πόντους της ομάδας του!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τιτάνες έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Γιάννη Ηλιαδάκη (5π), Κοζομπόλη, Πίστη και Πόγκα, μείωσαν στους 8, 53-45! Τους Γκουρούδες διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το κομμάτι του παιχνιδιού οι 6 πόντοι του Παύλου Αχή και το τριποντάκι του Οικονόμου. Σκορ τρίτης περιόδου 53-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παύλος Αχής πήρε τους Γκουρούδες στις πλάτες του και με 11 δικούς του πόντους, τους οδήγησε στη νίκη με 72-58. Για τους φιλοξενούμενους, που παρά τη μεγάλη προσπάθεια δεν μπόρεσαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, ξεχώρισαν στα τελευταία λεπτά οι Κοζομπόλης και Πόγκας με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 14/32 δίποντα και 13/43 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 20/50 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 22 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 5/10 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Titans ο Κοζομπόλης με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 9/18 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 6 (2), Μελάγιες 8 (2), Αχής Ν. 19 (2), Αχής Π. 22 (3), Μπαλαούρας 15 (4), Ελευθερίου 2

Titans (Γρηγοριάδης): Ηλιαδάκης Γ. 18 (2), Σαλονικίδης, Πίστης 5 (1), Πασσάς 4, Πόγκας 10 (2), Τριανταφύλλου 2, Ηλιαδάκης Β., Χαμηλάκης, Κοζομπόλης 19

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες σχεδόν σε όλο το παιχνίδι!