20/02/2020
Renegades BC 15 4 18 12 - 49 -
Μπυροβολικό 23 15 9 7 - 54 -

Το παλιό… ορθόδοξο Μπυροβολικό!

Αν και είδε τους Renegades να επιστρέφουν από το -23 στο -3, το Μπυροβολικό πήρε την μεγάλη νίκη με 49-54 για την 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League, χωρίς όμως να καλύψει το  -9 του πρώτου γύρου.

Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Μπυροβολικό στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Βασίλη Δαμόπουλου, 5 του Ευαγγελίδη, 4 του Συρανίδη και τρίποντα των Γιάννη Δαμόπουλου – Γαβριήλογλου, προηγήθηκε με 4-18 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Αληζιώτη, 4 του Κωστένογλου και τρίποντο του Κωνσταντινίδη, μείωσαν στους 8, 15-23!

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Γιάννη Δαμόπουλο (6π), Λεωνάκη (4π) και Βασίλη Δαμόπουλο (3π), οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 19-38. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους Renegades στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Κωνσταντινίδης έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με εύστοχες προσπάθειες των Ζερβόπουλου και Γιάννη Δαμόπουλου μέσα από την ρακέτα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το Μπυροβολικό έφτασε στο +23, 19-42, δείχνοντας να κλειδώνει από νωρίς τη νίκη. Ωστόσο, το συγκρότημα του Ευσταθίου ξύπνησε στη συνέχεια της τρίτης περιόδου και με τους Σαμπατακάκη (5π), Κωστένογλου (4π), Ζησιμόπουλο (4π) και Κωνσταντινίδη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, μάζεψε την διαφορά στους 10, 37-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μπυροβολημένοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Συρανίδη – Βασίλη Δαμόπουλο να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 49-54. Πάλεψαν μέχρι το τέλος του αγώνα οι ασπρόμαυροι για την ανατροπή, ωστόσο οι 7 πόντοι του Κωστένογλου και οι 3 του Αληζιώτη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 15/37 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 10/30 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Renegades ο Κωστένογλου με 16 πόντους, έχοντας 4/8 βολές και 6/12 δίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος του Μπυροβολικού ο Βασίλης Δαμόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/4 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Renegades (Ευσταθίου): Κολοτούρος 2, Κωστένογλου 16, Ζησιμόπουλος 6, Κωνσταντινίδης 9 (1), Αληζιώτης 7, Ζουμπουρλής 4, Σαμπατακάκης 5

Μπυροβολικό (Γαβριήλογλου): Δαμόπουλος Β. 14 (3), Ζερβόπουλος 5 (1), Συρανίδης 10, Γαβριήλογλου 3 (1), Δαμόπουλος Γ. 11 (3), Ευαγγελίδης 7 (1), Λεωνάκης 4

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το Μπυροβολικό άντεξε στην πίεση των Renegades στα τελευταία λεπτά!