27/11/2022
Slam Ducks 8 10 16 11 - 45 -
Puronto Raptors 4 11 15 10 - 40 -

Το παπάκι πήγε στην ποταμιά για έκτη φορά!

Την Κυριακή το βράδυ στο κλειστό του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, οι Slam Ducks βρέθηκαν αντιμέτωποι με τους Puronto Raptors στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής για την Development2 League! Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για σαράντα λεπτά, με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο και για τις δύο ομάδες. Οι Slam Ducks πήραν τελικά την νίκη ψυχολογίας που χρειαζόντουσαν, παρά τις κακές επιλογές που έκαναν στις τελευταιές στιγμές του παιχνιδιού.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν νωθρό και για τα δύο στρατόπεδα. Οχτώ πόντους επιθετική συγκομιδή είχαμε για τους γηπεδούχους, μόλις τέσσερις για τους φιλοξενούμενους. Ο Σαραγάς ξεχώρισε από την αρχή για τις "Πάπιες", έχοντας τους πέντε από τους συνολικούς πόντους της ομάδας του στην πρώτη στροφή. Ο Μαυροζούμης βρήκε σκορ μόλις μία φορά από την περιφέρεια και κανένας αλλος Slam δεν κατάφερε να συνδεθεί τελικά με το καλάθι. Για τα "Πουρά" Κουλούρης και Μένεγος έβαλαν από ένα δίποντο, κατά τ' άλλα επικράτησε επιθετική σιγή.

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης παρέμεινε επίσης σε χαμηλές πτήσεις, με το derby ανάμεσα στους δύο να κραττεί καλά.  Σε αυτό το σημείο πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Μπούνταλης για τις "Πάπιες" και με έξι προσωπικούς του πόντους βοήθησε την ομάδα του να διατηρήσει μικρό προβάδισμα. Για τους Raptors το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες, με τον Κατσουράνη να πρωτοστατεί με δύο δίποντα. Το ημίχρονο έκλεισε στο +3(18-15) για τους Slam Ducks.

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς ανεβασμένο επιθετικά, με τους παίκτες να βρίσκουν σιγά σιγά τα πατήματά τους και πιο εύκολες διεξόδους προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Χάλδας μετά τα απανωτά χαμένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε στόχο και με οχτώ προσωπικούς του πόντους ανέβασε το κασέ της ομάδας του. Μαυροζούμης και Σαραγάς έδιναν πολύτιμες βοήθειες και οι "Πάπιες" έφτασαν κούτσα - κούτσα τους 34 πόντους. Παράλληλα και οι Puronto ανέβασαν την απόδοσή τους με Μένεγο, Βασιλακόπουλο και Μπελάλη να κρατούν τα ηνία στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να πάρουν κεφάλι και έκλεισαν την τρίτη στροφή στο -4 (34-30) .

Φτάσαμε τελικά στα τελευταία δραματικά λεπτά με την υπόθεση νίκης να παραμένει ανοιχτή. Ο αρχηγός των "Πρασίνων", Σπύρος Μαυροζούμης, αποφάσισε να βάλει την πλάτη που χρειαζόταν, με τους Σαραγά - Χάλδα να κρατάνε ρυθμό και να δίνουν πουσάρισμα. Οι "Άσπροι" παρά την μάχη που έδιναν από την αρχή μέχρι το τέλος, δεν κατάφεραν να κάνουν το step up και οδηγήθηκαν τελικά στην ήττα με τελικό σκορ 45-40. Η σύγχυση και των μεν και των δε στα τελευταία δευτερόλεπτα, 'επαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα! Οι Slam Ducks δεν πλήρωσαν την αποδιοργάνωσή τους και πήραν την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σαραγάς με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους "'Ασπρους" ξεχώρισε ο Κατής με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης για τους Slam Ducks έδειξαν 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 μπλοκ, 3/5 βολές, 15/37 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Οι Puronto Raptors ολοκλήρωσαν το ματς με 48 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 21 λάθη, 1 μπλοκ, 0/4 βολές, 17/50 δίποντα κ;αι 2/12 τρίποντα.

Slam Ducks(Μαυροζούμης): Χάλδας 11, Τσουμάκος, Προφήτης, Ισαακίδης 2, Μαυροζούμης 13, Μπούνταλης 6, Καραλουκάς 2, Σαραγάς 11.

Puronto Raptors(Βουτσινός): Βουτσινός, Κουλούρης 8, Μπελάλης 4, Γεωργάτης 2, Βασιλακόπουλος 8, Κατσουράνης 6, Μένεγος 6, Καλαμπαλίκης 2, Μιχαλίτσας, Κατής 4.

Τι μας άρεσε: Η αγωνιστική δεινότητα των δύο ομάδων!