25/06/2021
Slam Ducks 2 6 12 6 - 26 -
Πασοκlahoma City Thunder 29 8 20 20 - 77 -

Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder στο ματς, αφού με 11 πόντους του Γνάτη, 8 του Ποντικίδη και τρίποντα των Διαμαντόπουλου – Αράπα, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 27 πόντων, 2-29. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά σημείωσε ο Μαργάνης μέσα από την ρακέτα.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 8-37, μετά από δίποντα των Παπανικολάου, Γνάτη, Κεφαλόπουλου και Κοτσαμπασάκη. Ο Μαργάνης με 4 πόντους και ο Καραλουκάς με δύο ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Slam Ducks σε εκείνο το διάστημα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder, εκεί όπου με 9 νέους πόντους του Ποντικίδη και 6 του Κοτσαμπασάκη, ξέφυγε στους 37, 20-57. Για τις Πάπιες στο τρίτο δεκάλεπτο ξεχώρισε ο Προφήτης με τους 9 πόντους που σημείωσε, ενώ 3 πρόσθεσε ο Μαργάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 20-57!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι οι “ΠΑΣΟΚτζήδες” να φτάνουν στην άνετη νίκη με 27-77, έπειτα από 6 πόντους του Παπανικολάου και 4 του Κεφαλόπουλου. Για τους Slam Ducks στο τελευταίο δεκάλεπτο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ισαακίδης και Χάλδας με 2 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 8/33 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Πήραν 22 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/9  βολές, 31/59 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Προφήτης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 1/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 5 τάπες. Hall of Brands mvp της ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder ο Ποντικίδης με 19 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 8/14 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Χάλδας 2, Προφήτης 10 (2), Ισαακίδης 2, Μαυροζούμης 1, Μαργάνης 9, Καραλουκάς 2

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Γνάτης): Κοτσαμπασάκης 10, Αράπας 3 (1), Γνάτης 16 (1), Ποντικίδης 19 (1), Κεφαλόπουλος 8, Παπανικολάου 12, Διαμαντόπουλος 7 (1), Δημακόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό ξεκίνημα της ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder!