06/05/2023
Termites 5 13 9 7 - 34 -
Old Firm BC 14 14 11 11 - 50 -

Το 'πε και το' κανε ο Ντραγκότι!

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ντραγκότι, η Old Firm κέρδισε τους Termites με 34-50 για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Development League και πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα!

Από πολύ νωρίς η Old Firm πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Κανελλόπουλου και 4 του Ντραγκότι, προηγήθηκε με 5-14. Ο Αποστολόπουλος από την περιφέρεια και ο Ακριβός μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, εκείνο όπου με 8 νέους πόντους του Ντραγκότι και τρίποντα των Καλαμπάκου - Κανελλόπουλου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 18-28. Τους Termites κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Ανδρεαδάκη και τα τρίποντα των Αποστολόπουλου και Ακριβού.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ντραγκότι να είναι ασταμάτητος και με ακόμη 7 δικούς του πόντους, διατήρησε την ομάδα του Μαρούδη σε θέση οδηγού με 27-39. Δεν μπόρεσαν οι οράνιε να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το τρίποντο του Αποστολόπουλου και τα καλάθια των Ανδρεαδάκη, Δημήτρη Φουντά και Μπιμπούδη. Σκορ τρίτης περιόδου 27-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Φίρμες" διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Καλαμπάκο και Ντραγκότι, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 34-50. Για τους Termites στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σταματόπουλος, Χριστόπουλος και Αλέξανδρος Φουντάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 10/35 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/12 βολές, 9/22 δίποντα και 9/35 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Termites ο Αποστολόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 0/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Old Firm ο Καλαμπάκος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Termites (Αποστολόπουλος): Ακριβός 5 (1), Ανδρεαδάκης 6, Αποστολόπουλος 9 (3), Φουντάς Α. 2, Μπιμπούδης 3, Παζαρλόγλου, Πασχαλινόπουλος, Σταματόπουλος 2, Φουντάς Δ. 4, Χριστόπουλος 3

Old Firm (Μαρούδης): Ανδρεάδης, Καλαμπάκος 13 (3), Κανελλόπουλος 9 (2), Μακρής, Μουγκαράκης, Ντραγκότι 24 (4), Ξυλιάς 2, Σανταμούρης 2

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από την Old Firm!