12/02/2020
Shadows 7 16 5 23 - 51 -
Indians 10 12 12 9 - 43 -

Το πεντάλεπτο της κορυφής!

Οι Shadows κυνηγούσαν τους Super Drunks για 35 λεπτά, όμως στο τελευταία 5’… ξέσπασαν (επί μέρους 14-3) και πήραν τη νίκη που τους φέρνει προσωρινά στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου της Development 2 (9-3, μαζί με τους Old Firms), ενώ οι «μπλε» έχασαν την ευκαιρία να κάνουν την έκπληξη και έμειναν ικανοποιημένοι από την καλή εμφάνισή τους (1-11).

Πριν το ματς, το φαβορί ήταν οι «Σκιές», όμως το πολύ καλό ξεκίνημα των Drunks και τα καλάθια από Παρσόπουλο, Σκενδέρογλου, Νίκο Τιγγινάγκα έδωσαν άλλη εικόνα στο παιχνίδι (0-8 στο 6’), με το δεκάλεπτο τελικά να ολοκληρώνεται στο 7-10, αφού οι Shadows πήραν μπρος και πλησίασαν με Χαριάτη, Κοντοδήμα, Γάτσιο.

Τα ποσοστά ανέβηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και το φαβορί ισορρόπησε την κατάσταση με τους Γάτσιο, Κωνσταντάκη, Κοντοδήμα, Κωνσταντόπουλο και Πασχάλη, έχοντας από την άλλη τους «μπλε» να σκοράρουν με Ζήση, Μπαϊμπή, Σκενδέρογλου, κλείνοντας το ημίχρονο στο 23-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε λίγο η εικόνα του ματς, με τον Μηνά να πετυχαίνει 7 πόντους και τον Ζήση άλλους 5, βάζοντας τους «Ντρανκς» στο +6 (28-34) και σε αυτό βοήθησε και η αστοχία των γηπεδούχων που… κόλλησαν και οι Κακούρης, Γαβριελάτος, Κοντοδήμας δεν κατάφεραν να φέρουν πάλι μπροστά την ομάδα τους.

Άλλο ένα καλάθι του Ζήση έφερε τους Σούπερ 8 πόντους μπροστά στην αρχή της τέταρτης περιόδου (28-36 στο 31’), όμως εκεί οι «Σάντοουζ» έδειξαν ότι… επιστρέφουν και οι Κωνσταντάκης, Γάτσιος, Κοντοδήμας αρχικά ισοφάρισαν (36-36 στο 34’) και στο τελευταίο πεντάλεπτο πάτησαν γκάζι, έχοντας και τις βοήθειες από Κωνσταντόπουλο, Χαριάτη, Τόλια που τελικά έκαναν το 51-43, αφήνοντας τους Drunks με τη… γλύκα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Γάτσιος με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ από τους Ντρανκς ξεχώρισε ο Σπύρος Σκενδέρογλου με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 16/41 δίποντα, 1/22 τρίποντα, 16/28 βολές, 43 ριμπάουντ (13-32), 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 13/41 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 11/20 βολές, 35 ριμπάουντ (4-31), 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Shadows (Β. Κοντοδήμας): Η. Κοντοδήμας 15, Γάτσιος 7, Κωνσταντάκης 6, Πασχάλης 5, Κωνσταντόπουλος 5, Κακούρης 4, Χαριάτης 4, Τόλιας 3, Γαβριελάτος 2

Super Drunks (Μηνάς): Ζήσης 17, Μηνάς 9, Σκενδέρογλου 6, Ν. Τιγγινάγκας 5, Μπαϊμπής 4, Παρσόπουλος 2, Φαράος, Α. Τιγγινάγκας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η συγκέντρωση των Ντρανκς για 35 λεπτά, αλλά και το πάθος που έβγαλαν για άλλη μια φορά οι Shadows, που γύρισαν και πήραν το ματς.