19/11/2019
Teddyboyz 11 10 13 18 - 52 -
Λύκοι 14 4 14 11 - 43 -

Το πήραν από την άμυνα τους οι Teddyboyz!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Teddyboyz πήραν τεράστια νίκη κόντρα στους Λύκους με 52-43 και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες που ήθελαν πολύ την νίκη. Οι Λύκοι, έβαλαν δύσκολα στους Teddyboyz, αφού Σάββας, Κούβελας και Οικονόμου ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση. Έτσι, οι Λύκοι, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, μπροστά στο σκορ με 14-11. Για την ομάδα του Μπαλαδήμα, 4 πόντους σημείωσε ο Ιβόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Teddyboyz πήγαν το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα (δέχθηκαν μόλις 4 πόντους), έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 21-18. Ιβόπουλος από τη μία με 7 πόντους και Σάββας από την άλλη με 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι Teddyboyz κράτησαν το προβάδισμα του χάρη στον Βγενόπουλο που σημείωσε 6 πόντους σε αυτό το διάστημα. Για τους Λύκους, 8 πόντος έβαλε ο Άρης Σάββας. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 34-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπαλαδήμα έσφιξε κι άλλο την άμυνα της και με τους Βγενόπουλο, Ροντογιάννη Β και Ιββόπουλο να ηγούνται επιθετικά πήραν την νίκη με 52-43. Για τους Λύκους, που κέρδισαν τις εντυπώσεις παλεύοντας το παιχνίδι μέχρι το τέλος, από 3 πόντους έβαλαν οι Οικονόμου, Σάββας και Κατσίκης.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Ιββόπουλος με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Σάββας με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 17/63 εντός πεδιάς, 1/18 τρίποντα και 17/20 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές τη μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Λύκοι είχαν 15/63 εντός πεδιάς, 5/30 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές τη μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες.

Teddyboyz(Μπαλαδήμας): Βγενόπουλος 12, Παπαγεωργίου 2, Ροντογιάννης Γ 11, Ροντογιάννης Β 6, Ιββόπουλος 16, Δέδογλου, Ντάουντυ 5, Μπαλαδήμας, Μουστάκας.

Λύκοι(Σάββας): Σάββας 16, Αρβανίτης, Κούβελας 3, Οικονόμου 13, Στόικος, Κατσίκης, Κωλυτός 8. Κατσίκης Π 3

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές που είχε το παιχνίδι!