14/11/2019
Αγανάκτηση 9 10 22 18 - 59 -
Gladiators 11 15 24 21 - 71 -

Το πήραν πάνω τους οι παλιοσειρές και νίκησαν οι “Μονομάχοι”!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό του Κολωνού, 12 Νοεμβρίου, παρακολουθήσαμε ένα πολύ όμορφο ματς, στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Master, με νικητές τους Gladiators του Coach P, απέναντι στην δυνατή Αγανάκτηση, με 59-71.

Κλειστό το ματς όπως αναμενόταν στο πρώτο αναγνωριστικό δεκαλεπτο, με τον Τσακίρη (7) τον Βασίλη να παίρνει από νωρίς το όπλο του, να οδηγεί επιθετικά την ομάδα των Gladiators, με την Αγανάκτηση να ακολουθεί με πλουραλισμό στο σκοράρισμα. (9-12)

Ο γκαρντ της Αγανάκτησης Αντώνης  Γιουρμετάκης (6), πρόσφερε πολύ όμορφες ενέργειες και συνεπήρε με τον ρυθμό του την ομάδα του, ενώ ο Μισιχρόνης (4) από μεριάς των φιλοξενούμενων ανέβασε ρυθμούς και συνέβαλε ώστε η διαφορά να μείνει σταθερά στα επίπεδα των 5-7 πόντων, κλείνοντας το ημίχρονο στο 19-26 υπέρ των Gladiators.

Το πιο αποδοτικό επιθετικά δεκάλεπτο του αγώνα ήταν το τρίτο, με τον ρυθμό να ανεβαίνει κατακόρυφα μετά την ανάπαυλα, τον Σωτηρόπουλο (9) να εμφανίζεται επιθετικά και να οδηγεί τους γηπεδούχους και τον μπόμπερ Αρφαρά (11) από την αντίπερα όχθη να απαντά από την περιφέρεια μην αφήνοντας την Αγανάκτηση να πλησιάσει κάτω από τους έξι πόντους σε όλο το δεκάλεπτο.(41-52)

Πέντε γρηγοροι πόντοι του Ρόη και από τέσσερις από Γιουρμετάκη και Μπέτση έδωσαν ελπίδες ανατροπής στους γηπεδούχους της Αγανάκτησης αλλά κάπου εκεί εμφανίστηκε ως στήριγμα επιθετικά στους συμπαίχτες του ο Δημήτρης Μπούνας (6), ο οποίος με δύο τρίποντα σκότωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή του σκορ. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια νουμερα με το τελικό σκορ να είναι 59-71 υπέρ των Gladiators του Coach Πρίτσου, που οδήγησε μαεστρικά την ομάδα του από τον πάγκο.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσακίρης ο οποιος είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 6 λάθη.

Από μεριάς Αγανάκτησης καλύτερος παίχτης ήταν ο Βαγγέλης Σωτηρόπουλος ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους , 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ ένα κλέψιμο και δύο λάθη.

Συνολικά οι Αγανάκτηση ειχε 22/58 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 10/18 βολές, μάζεψαν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα, κάνοντας παράλληλα 17 λάθη.

Οι Gladiators είχαν συνολικά, 29/71 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 4/7 βολές, μάζεψαν 44 σκουπίδια, έδωσαν 16 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 2 μπλόκ, κάνοντας παράλληλα 14 λάθη.

Αγανάκτηση ( Σπηλιόπουλος Α.): Μπέτσης 12 (3 ασ ), Σωτηρόπουλος 16 ( 9 ριμπ ), Κλήμης 2 , Γιουρμετάκης 10 ( 4 ασ ), Τσόκανος 8 , Τόλης 13 (2) , Τσατσάνης.

Gladiators ( Πρίτσος ): Τσακίρης 23 ( 8 ριμπ ), Πέππας 10 ( 8 ριμπ ), Αρφαράς 11 (3), Παπακώστας 3 (1), Μπούνας 6 (2), Πρίτσος 4, Μισιχρόνης 8 ( 8 ριμπ ), Ρούσσος 2 ( 3 κλεψ ), Χαμαιλάς 2.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα και των δύο ομάδων καθώς και η καλή επιθετικά βραδιά των Gladiators από την περιφέρεια.