22/02/2022
Mpaloniakos 12 11 23 22 - 68 -
Pourangers BC 22 3 11 15 - 51 -

Το πήρε μόνος του ο Λαδιάς !

Στο Κάρβουνο  για το πρωτάθλημα της Development 2 , ο Μπακονιακός κατέκτησε τη δέκατη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκε των Pourangers  με 68-51.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν  να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Γιώργο Λαδιά καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έβγαλε σπουδαίες άμυνες , μοίρασε ασίστ , βοήθησε στα ριμπάουντ και σκόραρε σε καίρια χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 28 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα , 4-10 και 8-13, ενώ με ένα  υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-9 έκλεισαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων, 12-22 . Ο Μπαμπούσης πέτυχε 8 πόντους , ενώ ο Σταυρόπουλος είχε 7 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα προσπέρασαν στο σκορ με έναν πόντο διαφορά, 23-22, για να έρθει η απάντηση των Pourangers  , αφού με ένα σερί 0-3 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν 2 , 23-25. Ο Λαδιάς σε αυτό το διάστημα πέτυχε 7 πόντους , ενώ οι Σταυρόπουλος και Αγαδάκος είχαν από 2 .

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι καθώς κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος περιόδου να αγγίζει την τιμή των 10 πόντων, 46-36. Ο Λαδιάς πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Αγαδάκος είχε 4 .

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας  να βρίσκει τον Μπαλονιακό να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 68-51. Ο Λαδιάς πέτυχε 14 πόντους ,ενώ ο Μαρκόπουλος είχε 6.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Λαδιάς 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Pourangers ο Άγγελος Μαρκόπουλος  είχε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Μπαλονιακός   είχε 21 / 65 δίποντα, 6 / 18 τρίποντα, 8/ 12 βολές, 36 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 3 λάθη , ενώ οι Pourangers είχαν 17 / 40 δίποντα, 2 / 14 δίποντα, 11 / 18 βολές, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ , 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Mpaloniakos(Λαδιάς)Δημητρόπουλος 12 , Γούλας 6 , Μπαμπούσης 6 , Λαδιάς 28 , Χάρος 4 , Καρατσαρέας 10 .

Pourangers (Γεωργιόπουλος) Παπαδόπουλος 5 , Γεωργιάδης , Παπαβασιλείου , Σταυρόπουλος15 , Μαρκόπουλος 21 , Γεωργιόπουλος , Αγαδάκος 10 , Μπούτζης .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Γιώργου Λαδιά !