09/03/2024
Boom Shakalaka 20 14 15 11 - 60 -
Campeon Εθνικός Star 10 10 28 14 - 62 -

Το πιο μάγκικο φετινό ροζ φύλλο για τον Campeon Εθνικό Star!

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του κόουτς Μπουρνουσούζη. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους, οι Κυρίμης, Κοττέας και Σαραντόπουλος πρόσφεραν πόντους και ριμπάουντ, ο Μαρκουλής βρήκε σκορ στο αγαπημένο του ανοιχτό γήπεδο, με το 20-10 στο πέρας της περιόδου να είναι απόλυτα δίκαιο! Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν στο πνεύμα του παιχνιδιού, ήταν soft και στις δυο πλευρές του παρκέ και ειχαν ως πρώτο σκόρερ σε αυτό το διάστημα τον Μελά με 6 πόντους!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν την προσήλωση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιου, διατήρησαν την κυριαρχία στους αιθέρες, ενώ με τον Μπούρμπουλα να μπαίνει στην εξίσωση έξω από την γραμμή των 6.75, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων με σκορ 34-20! Στον αντίποδα, οι μηχανές του Campeon παρέμειναν στο ρελαντί, χωρίς δημιουργία και ένταση, με αρκετά λάθη και τον Λάγιο να ηγείται στο σκοράρισμα με 4 πόντους!

Δεν ξέρουμε αν ο Μαρίνος Σιαμπάνης έβαλε στα αποδυτήρια να δουν οι παίκτες του το τρίτο δεκάλεπτο του ημιτελικού Ευρωλίγκας Ολυμπιακός-Μονακό, αλλά αυτό που πραγματοποίησαν στα πρώτα 3,5 λεπτά της προτελευταίας στροφής θύμισαν αυτόν τον αγώνα! Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και με δεκαπέντε αναπάντητους πόντους προσπέρασαν στο σκορ με 34-35! Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι, χέρι και το τέλος της περιόδου να βρίσκει την Boom σε θέση οδηγού με προβάδισμα βραχείας κεφαλής(48-48)! Ο Μπούρμπουλας στο αγαπημένο του τρίτο δεκάλεπτο πρόσθεσε 11 πόντους στην συλλογή του, καταθέτοντας για ακόμη μια φορά τα πλούσια ηγετικά χαρακτηριστικά που διαθέτει! Από την άλλη πλευρά, ο Δεληδάκης(8π)ήταν εκπληκτικός σε όλη τη διάρκεια και συνεπικουρούμενος από τον επίσης εξαιρετικό Λάγιο(9π), αλλά και την συμβολή των Μελά και Γαλάνη κατω από τα δυο καλάθια, έπαιξαν το πλέον καθοριστικό ρόλο για το φοβερό τρίτο κομμάτι του αγώνα!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ότι μπορούσαν για να χάσουν το παιχνίδι, καθώς ενώ το είχαν στα χέρια τους προέβησαν σε τρία συνεχόμενα λάθη! Αρχικά ο Φλόκας έκανε βήματα, ενώ στην συνέχεια ο ίδιος έδωσε λάθος πάσα στην επαναφορά! Η κατοχή πέρασε στον Εθνικό, όπου με τρίποντο του Δεληδάκη πήραν μια τεράστια νίκη με σκορ 60-62, αφού στη τελευταία ευκαιρία των φιλοξενούμενων ο Κυρίμης πρόσθεσε το τελευταίο κομμάτι στο παζλ των λαθών, υποπίπτοντας οποίος σε παράβαση πέντε δευτερολέπτων!

Betsson MVP ο Λέων Μελάς με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Κοττέας είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Boom Shakalaka(Μπουρνουσούζης): Κοτέας 8, Κυρίμης 9, Μαρκούλης 8, Μπούρμπουλας 24, Σαραντόπουλος 6, Φλόκας 5.

Campeon Εθνικός Star(Σιαμπάνης): Γαλάνης 8, Δελιδάκης 13, Ζουρίδης 11, Λάγιος 16, Μελάς 9, Σιαμπάνης 5, Φλάσκος.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό «μπαρτζώκειο» πρώτο τρίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου των νικητών!