08/10/2019
Old School 13 8 7 6 - 34 -
Indians 9 6 3 4 - 22 -

Το πήραν από την άμυνα οι Vrills!

Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες, οι Vrills πήραν τη νίκη με 34-22 κόντρα στους Super Drunks, στα πλαίσια του Basketaki Cup.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Vrills μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με τους Πέγκα και Καρακίτσο να παίρνουν τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες της ομάδας του, η οποία προηγήθηκε με 4, 13-9. Για τους Super Drunks, 6 πόντους έβαλε ο Ζήσης που πάλευε μόνος στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες έσφιξαν για τα καλά. Αυτό αποτυπώνεται και στους μόλις 14 πόντους, που πέτυχαν αμφότερες οι ομάδες σε αυτό το σημείο. Το συγκρότημα του Καρακίτσου, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 21-15, με τον Χατζηαργύρη να σημειώνει 6 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, από 2 πόντους σημείωσαν οι Μηνάς και Τζόμπρας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μοτίβο δεν άλλαξε με την επιθετική συγκομιδή να μειώνεται κι άλλο. Το επιμέρους σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν 7-3 υπέρ των Vrills οι οποίοι προηγήθηκαν με 28-18, κλειδώνοντας επί της ουσίας τη νίκη, χάρη στο δίδυμο Πέγκα-Χατζηαργύρη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Vrills και πήραν τελικά μια άνετη νίκη με 34-22 χάρις στην πολύ καλή μέρα που βρέθηκαν Πέγκας και Χατζηαργύρης. Για τους Drunks, επιθετικά διασώθηκε μόνο ο Ζήσης.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Καρακίτσος με 5 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 4 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστόδουλος Μπαϊμπής με 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά οι Vrills είχαν 14/56 εντός πεδιάς, 1/16 τρίποντα και 5/18 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές τη μπάλα κι έκαναν 15 λάθη. Από την άλλη, οι Super Drunks είχαν 8/42 εντός πεδιάς, 1/7 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, έδωσαν μόλις 1 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα, έκαναν 28 λάθη και 1 τάπα.

Vrills (Καρακίτσος): Κωστής, Συμεωνίδης 6, Πέγκας 8, Καρακίτσος 5, Χατζηαργύρης 12, Φιλιππόπουλος 3.

Super Drunks (Παρσόπουλος): Ηλιακόπουλος 1, Παρσόπουλος, Ζήσης 10, Φαραός, Τζόμπρας 3, Δημάγγελος, Τιγγινάγκας Ν 2, Τιγγινάγκας Α, Μηνάς 2, Μπαϊμπής Χ 4, Σκενδέρογλου, Μπαϊμπής Λ.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

Τι δεν μας άρεσε: Η μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν!