24/03/2023
Hoopers BC 19 9 21 11 - 60 -
Brazzerzz Beachterzz 15 18 18 16 - 67 -

Το πήραν στις λεπτομέρειες οι Brazzerzz Beachterzz!

Hoopers και Brazzerzz Beachterzz συναντήθηκαν το βράδυ της Παρασκευής 24 Μαρτίου σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον και στο οποίο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν με πάρα πολλές απουσίες. Οι Brazzerzz Beachterzz ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων στο φινάλε και έφτασαν στην επικράτηση με 60-67. Έπειτα από αυτή τη νίκη βρέθηκαν πλέον στο 10-7, ενώ από την άλλη οι Hoopers που συνέχισαν με ήττα τις υποχρεώσεις τους, έπεσαν στο 3-14.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν σε ρόλο οδηγού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο μιας και προηγήθηκαν 13-3. Με απανωτές τρίποντες εκτελέσεις του Χαΐτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-15, ενώ ο Τσεκούρας με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 19-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περιόδος.

Λιόκας και Ρέμπελος κρατούσαν σε μία μικρή απόσταση την ομάδα τους, όμως οι Brazzerzz Beachterzz ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν μπροστά. Ο Πολυχρονόπουλος έκανε το 26-26, ενώ ο Δημητριάδης με δική του προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα τους για το  26-28. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν τελικά στο ημίχρονο με το υπέρ τους +5 (28-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε και το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο. Δημητριάδης, Πίλτσης και Δριβάκος κρατούσαν σταθερά μπροστά την ομάδα τους με το σκορ να φτάνει στο 39-43. Τότε ήρθε η αντίδραση από την πλευρά των Hoopers, οι οποίοι με τις προσπάθειες του Λιόκα, αλλά και την εκτέλεση του Κάραλη πίσω από τα 6,75 πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ με 46-43. Οι Brazzerzz Beachterzz, ωστόσο, έδειξαν επιμονή και ανέκτησαν το προβάδισμα, με το 49-51 να είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +6 (49-55), είχαμε ακόμα μία επιστροφή από τους Hoopers στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς Λιόκας, Γεωργόπουλος και Τσεκούρας έγραψαν το 58-55. Οι Brazzerzz Beachterzz δεν το έβαλαν κάτω, άσκησαν πίεση σε όλο το γήπεδο και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε λάθη που έφεραν καλάθια στον αιφνιδιασμό. Έτσι με σερί καλάθια του Πολυχρονόπουλου, πήραν ξανά τα «ηνία» με το σκορ στο 58-65. Ο χρόνος πλέον δεν ήταν αρκετός ώστε οι Hoopers να ελπίζουν σε κάτι παραπάνω και έτσι οι Brazzerzz Beachterzz πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 60-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ζήσης Πολυχρονόπουλος με 11 πόντους, 6 ασίστ και 8 ριμπάουντ συνολικά. Από τους ηττημένους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Μιχαήλ Λιόκας με 23 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ.

Οι Hoopers είχαν 20/60 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 8/16 βολές, 40 ριμπάουντ, όπως και 13 ασίστ, 15 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Brazzerzz Beachterzz μέτρησαν 17/40 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/20 βολές, 39 ριμπάουντ και 16 ασίστ. Παράλληλα είχαν 12 κλεψίματα και 17 λάθη.

Hoopers (Τσεκούρας): Λιόκας 23(12ρ.), Κάραλης 8(12ρ.), Γεωργόπουλος 16(8ρ.), Τσεκούρας 9(2ρ.), Ρέμπελος 4(6ρ.)

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Πολυχρονόπουλος 11(8ρ.), Πίλτσης 7(7ρ.), Βγενόπουλος 7(5ρ.), Δριβάκος 9(6ρ.), Χαΐτος 19(7ρ.), Δημητριάδης 14(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως καμία από τις δύο ομάδες δεν τα παράτησε μέχρι το τέλος.