13/02/2023
Pink Paper 10 17 8 15 14 64 -
Ναυάγια 15 11 13 11 - 50 -

Το πήρε στην παράταση το Pink Paper!

Το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκε το Pink Paper ώστε να πανηγυρίσει τη νίκη επί των Ναυαγίων με 64-50. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στα 40 λεπτά της κανονικής διάρκειας, ωστόσο οι «ροζ» μπήκαν αποφασισμένοι στην παράταση, άφησαν τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο και έτσι έφτασαν στην 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα (11-3). Αυτή ήταν η 4η σερί ήττα των Ναυαγίων και 10η συνολικά, με το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 4-10.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απομακρυνθούν κάπως με τους Γιώργη και Karadere να κάνουν το 7-12. Ο Μποτσάκος με τρίποντη εκτέλεση έφερε το σκορ στο 10-12, αλλά λίγο αργότερα ο Καραβασίλης, με δικό του τρίποντο, έγραψε το 10-15 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το Pink Paper έφτασε στην ισοφάριση στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Μποτσάκο να κάνει το 17-17. Καμία από τις δύο ομάδες δεν άφηνε τον αντίπαλο να ξεφύγει πάνω από τους 2 πόντους, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά. Ο Γιώργης ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 24-26, αλλά την τελευταία «κουβέντα» στο δεύτερο δεκάλεπτο την είπε ο Μποτσάκος, ο οποίος εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 και έτσι έστειλε το Pink Paper με το προβάδισμα στο ημίχρονο (27-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Ναυάγια παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο από τους αντιπάλους τους. Karadere, Καριατλής και Γιώργης έφεραν το σκορ στο 27-32, αλλά ο Μποτσάκος με δικές του ενέργειες μείωσε ξανά σε 31-32. Με ένα «ξέσπασμα» των Θωμά και Καραβασιλή, τα Ναυάγια έφτασαν στο +8 (31-39), με τους Κωλέττη και Αζάρ να διαμορφώνουν το 35-39 που ήταν και το σκορ έπειτα από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η δράση και η αγωνία «χτύπησαν κόκκινο» στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μποτσάκος και Καμπόσος μπήκαν δυνατά και το Pink Paper πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 43-39. Ο Καραβασίλης όμως δεν έμεινε με «σταυρωμένα χέρια» και με τρία σερί δικά του τρίποντα έφερε το σκορ στο 43-48. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +7 με τον Γιώργη να γράφει το 43-50. Η άμυνα των γηπεδούχων έγινε πιο πιεστική στη συνέχεια και ανάγκασαν του αντιπάλους τους να υποπέσουν σε αρκετά λάθη. Μποτσάκος και Καμπόσος μείωσαν σε 48-50, ενώ ο Αζάρ ήταν αλάνθαστος από τις βολές, έγραψε το 50-50 το οποίο δεν άλλαξε και έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί μία ομάδα «εμφανίστηκε» στο παρκέ και αυτή ήταν το Pink Paper. Οι «Ροζ» έπαιξαν τρομερή άμυνα, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πετύχουν πόντο και έτσι έχτισαν μία υπέρ τους διαφορά. Ο Ζηζόπουλος διαμόρφωσε το 63-50 που ήταν και το τελικό σκορ, με το Pink Paper να παίρνει το 11ο ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Μποτσάκος με 28 πόντους, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Καραβασίλης με 22 πόντους, 1 ασίστ και 3 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Το Pink Paper είχε 12/38 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 16/19 βολές, 46 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 17 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ. Τα Ναυάγια είχαν 14/45 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 1/7 βολές, 43 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 25 λάθη.

Pink Paper (Αζάρ): Αζάρ 14(13ρ.), Ζηζόπουλος 7(6ρ.), Θεοδοσιάδης, Καμπόσος 11(2ρ.), Κοντομίχος 2(7ρ.), Κωλέττης 2(7ρ.), Μποτσάκος 28(7ρ.)

Ναυάγια (Καραβασίλης): Karadere 5(13ρ.), Αναστασίου, Γιώργης 13(6ρ.), Θωμάς 8(10ρ.), Καραβασίλης 22(3ρ.), Καριατλής 2(4ρ.), Τζιβιτζής, Τρέσσος

Τι μας άρεσε: Η αγωνία στο τέταρτο δεκάλεπτο και το τρομερό έξτρα πεντάλεπτο του Pink Paper.