21/12/2022
Circle BC 11 18 13 16 - 58 -
Reptors 13 13 20 20 - 62 -

Το πίστεψαν και το γύρισαν οι Rapetors!

Το βράδυ της Τετάρτης 22 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που η Circle έφτασε να έχει διαφορά 14 πόντων στην τρίτη περίοδο και 6, τρία λεπτά πριν από το τέλος, οι Rapetors έβγαλαν ψυχή και καθαρό μυαλό και πήραν τεράστια νίκη με 58-62!

Οι ομάδες έβγαζαν εντυπωσιακή ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιζαν γρήγορο αλλά και άναρχο μπάσκετ με τους Rapetors να κρατούν το προβάδισμα με 11 – 13. Ο Βαγγέλης ο Κορρές ήταν ο ηγέτης στη επίθεση των φιλοξενούμενων με 6 πόντους, ενώ για την Circle ξεχώρισε ο Α. Ζαφειρόπουλος με 4.

Με τον ίδιο γρήγορο ρυθμό κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να σκοράρουν πολύ από την περιφέρεια και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 31 – 26. Ο Μουρελάτος έκανε πράγματα και θαύματα με 11 συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα της περιόδου και οι Καλούδης με 4 και Τσουμέτης με τρίποντο, έβαζαν το λιθαράκι τους για το + 5. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Rapetors είχαν μπροστάρη τον εξαιρετικό Δόβα που πέτυχε 7 πόντους, με Π.Κορρέ, Έ. Κορρέ και Σακελλαρόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι.

Ο Μουρελάτος(4) και η παρέα του, μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και έστειλαν την διαφορά στο + 14. Μετά το τετράλεπτο, οι Rapetors έσφιξαν την άμυνα τους, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και με τον Μάριο Δόβα να είναι σε τρομακτική κατάσταση με 10 πόντους, έτρεξαν σερί 2 – 18, προσπερνώντας με 44 – 46.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Circle με τον Καλούδη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και τον Ζαφειρόπουλο να απειλεί από την περιφέρεια, ξέφυγαν με 57 – 49. Οι Rapetors όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μεγάλα σουτ από Ε.Κορρέ– Παπανικολάου και 4 πολύτιμους πόντους του Σακελλαρόπουλου, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στην νίκη με 58 – 62.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάριος Δόβας με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καλούδης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Circle είχε 15 / 40 δίποντα , 6 / 31 τρίποντα, 10 / 21 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ , έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Οι Rapetors είχαν 18 / 51 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 11 / 21 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Circle (Ζαφειρόπουλος): Ι. Ζαφειρόπουλος, Α. Ζαφειρόπουλος 11, Καλούδης 15(12ρ.), Μουρελάτος 23(9ρ.), Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 4, Τσουμέτης 5.

Rapetors(Μίχας): Αντωνόπουλος, Δόβας 22(8ρ.), Κάππος, Έ. Κορρές 14(8ρ.), Π.Κορρές 8 , Κρέτσης 2(11ρ.), Παπανικολάου 7(7ρ.), Σακελλαρόπουλος 9(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο ορμή της Circle στα ξεκινήματα του παιχνιδιού και του δεύτερου ημιχρόνου και οι επιστροφές – ανατροπές των Rapetors.