08/03/2023
Basketόσαυροι 14 14 16 14 - 58 -
Sintrim Team 11 5 14 14 - 44 -

Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο έδωσε την νίκη στους Basketόσαυρους!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Basketόσαυροι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Τσιγαρίδα να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Sintrim Team δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Αστέρη Σαλαβάτη και του Λιβέρη μειώνοντας στο 14-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι Basketόσαυροι ανέβασαν την απόδοση τους και με τις όμορφες συνεργασίες του Χοπτερίδη και του Χαιρόπουλου ξέφυγαν στο σκορ. Οι Sintrim Team προσπάθησαν να μείνουν κοντά με τον Γιολβάνη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 28-16.

Οι Sintrim Team μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν με τα καλάθια του Καρακώστα και του Αστέρη Σαλαβάτη, όμως οι Basketόσαυροι βρήκαν λύσεις και κράτησαν την διαφορά που κέρδισαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Κετενίδη και τον Πρεβενά να διαμορφώνουν το 44-30.

Στην τέταρτη περίοδο οι Sintrim Team προσπάθησαν να μειώσουν για άλλη μια φορά με τον Λιβέρη και τον Καρακώστα, όμως η αστοχία από την γραμμή των τριών πόντων συνεχίστηκε μειώνοντας τις πιθανότητες τους να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Οι Basketόσαυροι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τον Τσιγαρίδα και τον Κετενίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, πήραν την νίκη με το τελικό 58-44.

MVP του παιχνιδιού αναληρύχθηκε ο Ιωάννης Τσιγαρίδας με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Για τους Sintrim Team ξεχώρισε ο Αστέρης Σαλαβάτης με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 9, Πρεβενάς 3(1), Χαιρόπουλος 12, Καμπέρης 4, Τσιγαρίδας 16(2), Κετενίδης 14(1).

Sintrim Team: Καρακώστας 9(1), Λιβέρης 9(1), Μαυράκης, Τρούπκος, Μπούζης, Τουρόγλου 3(1), Α. Σαλαβάτης 10, Θ. Σαλαβάτης 2, Τερζίδης 2, Σταυρίδης, Μεταξούδης 1, Γιολβάνης 8(2).

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό double double του Ιωάννη Τσιγαρίδα.