23/01/2023
Magoofyδες 9 20 7 11 - 47 -
Δεν έχει 17 20 13 17 - 67 -

Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο έδωσε την νίκη τους Δεν Έχει!

Κατάφεραν να ελέγξουν από νωρίς τον ρυθμό του αγώνα οι Δεν Έχει. Με καλή άμυνα κοντά στο καλάθι περιόρισαν τους αντιπάλους τους και με μπροστάρη τον Μυλωνα στην επίθεση κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι Magoofyδες προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Δάκη Γεωργόγλου και του Δεδόπουλου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 9-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Kolev και του Ανφιμιάδη, όμως οι Δεν Έχει άντεξαν στην πίεση και κράτησαν την διαφορά με τον Καλπαξίδη να είναι ασταμάτητος από μέση απόσταση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, διαμορφώνοντας το 29-37.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και αυτό ωφέλησε τους φιλοξενούμενους που ανέβασαν την διαφορά ακόμα περισσότερο με τον Παντάλη και τον Γιαννακούδη.Οι Magoofyδες προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Τσομπανάκη και του Βεζιρτζή, όμως τα λάθη στην επίθεση δεν τους επέτρεψαν να κρατήσουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 36-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι Δεν Έχει μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι με τον Γιαννακούδη και τον Μυλωνά να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση. Οι Magoofyδες προσπάθησαν να απαντήσουν και να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Δάκη Γεωργόγλου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 47-67.

MVP του αγώνα αναδύχθηκε ο Ηλίας Καλπαξίδης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δάκης Γεωργόγλου με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Magoofyδες: Σγουρός, Kolev 6, Δεδόπουλος 3(1), Σαββίδης 3, Βεζιρτζής 5(1), Ανφιμιάδης 8, Γεωργόγλου Δ. 16, Γεωργόγλου Γ. 1, Τσομπανάκης 4, Παραγκός 1.

Δεν Έχει: Μυλωνάς 10(2), Κοντολέων 6, Καλπαξίδης 14, Βαβρίτσας 3, Αλβανός, Οικονόμου, Λάμπρου, Παντάλης 8, Γιαννακούδης 18(5).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Δεν Έχει.